Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Skuteczna i tania czystość

SKUTECZNACZYSTOSCCznF

Zwłaszcza Święta Wielkanocy kojarzą się w polskiej tradycji z pieczołowitym sprzątaniem domu i jego otoczenia. Warto do tej czynności zabrać się z odpowiednim wyprzedzeniem, by przedświąteczne porządki przyniosły odpowiedni efekt za rozsądna cenę. Najpierw systemowo podejdźmy do zakupu środków czystości, czyli zacznijmy całą rzecz od początku. Taka metoda nie tylko może przyspieszyć wielkie sprzątanie, ale też uczyni je trwalszym w pożądane skutki i… tańszym. Po dobre środki wybierzmy się z odpowiednią wiedzą.

Nie kupujmy w pośpiechu - zaplanujmy zakupy na dwa-trzy tygodnie przez Świętami, na które przeznaczmy 2-3 godziny, które pozwolą na dokładne porównanie produktów i cen. Sporządźmy odpowiednią listę, a nie kupimy więcej, niż potrzebujemy. Miejmy świadomość, że piękniejsze opakowanie nie musi oznaczać lepszego produktu. Rozglądajmy się także na półkach, bowiem powszechnie stosowanym chwytem marketingowym jest umieszczanie najdroższych produktów na wysokości naszego wzroku. Uważajmy na promocje i obniżki, gdyż nie każda musi być rzeczywistą okazją.

Na etykiecie płynów do mycia naczyń, prania i czyszczenia szukajmy informacji o zawartości związków anionowo czynnych. Im jest ich więcej, tym wyższa skuteczność płynu – dokładniej myje i usuwa tłuszcz. Niska zawartość tych związków to poniżej 5 proc., wysoka – od 15 do 30 proc. Nie zawsze zapewnienia producenta „super koncentrat” przekładają się na wyższą skuteczność czyszczenia, jeśli w produkcie jest niezbyt wysokie stężenie związków anionowo czynnych. Zwróćmy przy okazji uwagę na substancje pochodzące z kompozycji zapachowych, które mogą powodować alergie.

Proszki do prania dobierajmy w zależności od rodzaju i koloru tkaniny – dzięki temu nie zniszczysz ubrań, pościeli czy firanek. Proszki do odzieży kolorowej zawierają związki, które chronią barwy i zapobiegają farbowaniu. Te do białego – mają w składzie wybielacze i rozjaśniacze optyczne. Stosuj się do zaleceń producenta w sprawie temperatury prania i dozowania. Część proszków zawiera enzymy działające w niższych temperaturach oraz środki wybielające równocześnie o działaniu bakteriobójczym. Na opakowaniu znajdziemy skład produktu. Zwróćmy uwagę na:

  • węglany zmniejszające twardość wody, a zwiększające efektywność prania;

  • krzemiany zabezpieczające przed korozją w pralkach;

  • TAED – aktywator wybielaczy, powodujący, że proszek jest aktywny już w temperaturze 40-50 st. C;

  • anionowe środki powierzchniowo-czynne wspomagające usuwanie zabrudzeń z tłuszczu;

  • niejonowe środki powierzchniowo-czynne usuwające smary;

  • enzymy ułatwiające usuwanie plam pochodzenia organicznego.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.