Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sens kieszonkowego

KIESZONKOWESENSCznF

Każdy rodzic martwi się o przyszłość swojego dziecka, również tę ekonomiczną. I choć w dużej mierze nie mamy wpływu na to, jakie decyzje finansowe podejmą nasze pociechy w dorosłym życiu, to przynajmniej możemy pokazać im, jak racjonalnie zarządzać pieniędzmi, licząc po cichu, że nasze rady zastosują w praktyce.

Kieszonkowe to dylemat niejednego rodzica, któremu w głowie rodzą się pytanie: a po co? a ile? w jakim wieku? Eksperci podkreślają, że regularne wypłacanie dzieciom kieszonkowego to jeden z bardziej skutecznych sposób praktycznej nauki oszczędzania. Dzieci powinny mieć kontakt z pieniędzmi od małego, aby zrozumieć ich rolę i wartość. Umiejętność zarządzania finansami osobistymi, nabyta w młodym wieku, będzie procentować w przyszłości poprzez bardziej świadome i racjonalne decyzje.

Rozmawiajmy z dziećmi o pieniądzach

Dorośli, a przynajmniej ich większość, mają większe poczucie poszanowania pieniądzy niż dzieci, gdyż wiedzą, jaki wysiłek wiąże się ich zarobieniem. Dla dzieci pieniądz, po prostu jest. Aby wymagać od naszych pociech rozsądku w kupowaniu musimy uświadomić im  wartość pieniądza i trud związany z jego zarobieniem. Punktem wyjścia jest zrozumienie różnicy pomiędzy potrzebą, czyli tym co musimy mieć, bo jest nam niezbędne do przeżycia, a zachcianką, czyli przyjemnościami, które podnoszą jakość naszego życia, ale bez których możemy się obejść. Należy pamiętać, że oszczędzanie to nie odmawianie sobie wszystkiego, ale wprowadzenie w nasze życie poczucie bezpieczeństwa. Odkładając pieniądze dajemy sobie prawo i możliwość do spożytkowania ich w przyszłości.

Rodzic – przewodnik po świecie finansów

Można się zastanawiać, dlaczego uznaje się dawanie kieszonkowego za skuteczną formę nauki oszczędzania? Przede wszystkim jest to praktyczny sposób na nabycie umiejętności zarządzania pieniędzmi, żadnego teoretyzowania, książek, czy wykresów. Dając swoim pociechom kieszonkowe, pozwalamy im na podejmowanie samodzielnych decyzji finansowych. Nie zawsze rozsądnych i przemyślanych, ale przecież nauka na błędach daje najbardziej trwałe efekty. A na tym zależy nam najbardziej.

Polski system oświaty nie przewiduje zajęć z edukacji finansowej. Dlatego to na rodzicach spoczywa obowiązek przekazywania dzieciom podstawowej wiedzy ekonomicznej w zakresie gospodarowania finansami osobistymi.

Uchronić dzieci przed czarnym scenariuszem

Poziom wiedzy finansowej w Polsce jest niski. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że liczba Polaków, borykających się z problemem nadmiernego zadłużenia, systematycznie wzrasta. Osoby te wskazują, że zawiodła ich samoświadomość finansowa. Przeliczyli się i zachłysnęli możliwościami, jakie daje rynek. Przyczyny popadania w stan nadmiernego zadłużenia mogą być różne, jednak eksperci, jako główny problem, wskazują nieumiejętność zarządzania pieniędzmi. Brak systematycznej kontroli wydatków i bezrefleksyjne wydawanie pieniędzy skutkuje koniecznością zapożyczenia się, a tym samym powiększaniem stanu zadłużenia.

Katarzyna Kołodziejczyk

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.