Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Seniorzy coraz bardziej zadłużeni

WIECEJDLUGOWSENIOROWCznF

Niespłacone na czas kredyty i bieżące rachunki seniorów to 7,3 mld zł. Główną przyczyną pożyczania przez nich pieniędzy są wydatki na ratowanie zdrowia – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej (BIK). W ich bazach na początku października 2018 r. znalazło się ponad 345 tys. osób, które ukończyły 64 lata i zalegają ze spłatą kredytów i pożyczek oraz nie płaciły terminowo rachunków. Liczba zadłużonych seniorów rosła dwa razy szybciej niż innych grup wiekowych.

Gdy wszystkich dłużników przybyło w tym czasie o 1,7 proc. (45,8 tys.), to seniorów o 3,5 proc. (11,5 tys.). W porównaniu z innymi grupami znacząco zwiększyła się też kwota nieopłaconych przez seniorów zobowiązań. Przez pierwszych sześć miesięcy 2018 r. ich zaległości wzrosły o prawie 9 proc. (0,6 mld zł), gdy w przypadku wszystkich dłużników o 5,7 proc. (3,82 mld zł). Chodzi o opóźnienia w płatnościach wynoszące co najmniej 30 dni, na kwotę minimum 200 zł wobec jednego wierzyciela. Średnie zadłużenie osoby po 64. roku życia to 21,23 tys. zł.

Główną przyczyną zadłużania się seniorów są wydatki na leczenie. Według badania, wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor przez ARC Rynek i Opinia, 66 proc. ankietowanych seniorów wskazało, że pieniądze z pożyczki wydało na leki, a 34 proc. na prywatne leczenie i rehabilitację. Jak podkreśliło BIG, skromne budżety emerytów wymuszają formy spędzania przez nich wolnego czasu. 41 proc. najchętniej ogląda telewizję, niewiele mniej czyta książki, jedna trzecia zajmuje się działką lub ogrodem, a co czwarty emeryt spotyka się ze znajomymi. W pierwszej piątce sposobów spędzania wolnego czasu przez osoby starsze znalazła się też opieka nad wnukami (16 proc.), a dopiero na dalszych miejscach podróże (13 proc.) czy kino (4 proc.).

Wśród zadłużonych seniorów znaleźli się niechlubni rekordziści, których zobowiązania znacznie przekraczają średnią. 74-latka z Podkarpacia jest winna ponad 7,8 mln zł, 69-latek z Wielkopolski ma 6 mln zł długu, a inny Wielkopolanin, w wieku 65 lat - 5,3 mln zł. W dziesiątce najbardziej zadłużonych seniorów jest trzech mieszkańców Mazowsza i dwóch woj. łódzkiego. Jednak najwięcej starszych Polaków z długami mieszka na Śląsku. Najmniej niesolidnych płatników wśród emerytów zamieszkuje Podlasie. Większość długów seniorów stanowią zobowiązania wobec instytucji finansowych (banków i SKOK-ów) oraz firm pożyczkowych. Pozostałe to nieuregulowane rachunki za telefon, media czy czynsz. Łącznie to 7,3 mld zł. Niemniej, w tej grupie wiekowej z płatnościami nie radzi sobie co osiemnasta osoba, podczas gdy wśród ogółu dorosłych Polaków, niesolidnym płatnikiem jest co dwunasty. Niewątpliwie jednak, jeśli emeryci już popadną w kłopoty finansowe, to trudniej im z nich wyjść, bo nie mają - takich samych jak młodsi - możliwości podwyższenia dochodów czy wydłużenia okresy spłaty zobowiązań.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.