Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Samozatrudnieni jak zatrudnieni

ZATRUDNIENIJAKOSAMOCznF

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. nowa ustawa pozwala na przystąpienie do związków zawodowych samozatrudnionym i pracującym na umowach zleceniach, a nawet wolontariuszom. Poprzednio ten przywilej dotyczył tylko zatrudnionych na umowę o pracę. Również od tego dnia 200 tys. samozatrudnionych (prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) może starać się o znaczne obniżenie składek płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W końcu wszystkich drobnych przedsiębiorców czeka obniżka podatku CIT.

By skorzystać z Małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku. Najmniejszy przedsiębiorca, czyli taki, którego przychody miesięczne nie są wyższe niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (ok. 63 tys. zł rocznie) nie będzie płacił składki ryczałtowej, wynoszącej na koniec 2018 r. ponad 1200 zł, ale składkę uzależnioną od wysokości przychodów. Z ulgi będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który prowadził firmę minimum przez 60 dni w roku poprzedzającym. Oczywiście kosztem takiej ulgi dziś - w przyszłości będzie obniżona emerytura, bo naliczana od mniejszego kapitału początkowego. Mały ZUS ma objąć blisko 200 tys. jednoosobowych firm. Do momentu, w którym według obliczeń podstawa składek na ubezpieczenia społeczne nie przekroczy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. będzie to 675 zł) przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę od tej podstawy. Natomiast po przekroczeniu tego progu, za każde 1 zł przychodu, jego składki będą rosły o 16 groszy, aż do osiągnięcia tzw. pełnego ZUS-u. Według nowych przepisów przedsiębiorca może korzystać z zaproponowanych rozwiązań przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Przez dwa lata będzie więc musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

Znacznie szerszego kręgu małych przedsiębiorców mają dotyczyć zmiany stawek podatku CIT. Ustawodawca wprowadził 9 proc. CIT dla podatników, których przychody nie przekroczyły 1,2 mln euro w danym roku podatkowym lub mają status małego podatnika. Preferencyjna stawka będzie miała zastosowanie do dochodów innych niż z zysków kapitałowych.

Jeszcze inna zmiana noworoczna w 2019 r. jest skierowana m.in. do zarejestrowanych jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - od 1 stycznia do związku zawodowego może przystąpić każdy pracujący. Są to: wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnieni, a nawet wolontariusze i stażyści. Dotychczas taką możliwość mieli tylko zatrudnieni na umowach o pracę.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.