Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd wyrówna rachunki za prąd

REKOMPENSATAPRAD2020CznF

Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu w 2020 r., by nie płaciły więcej za energię niż w 2019 – zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że rozwiązanie to jest kierowane do osób mniej zamożnych. Stuprocentowe wyrównanie podwyżek cen prądu obejmie bowiem odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym, czyli zarabiających poniżej 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z tym, że liczony będzie dochód tylko osoby mające umowę z dostawcą prądu, a nie całego gospodarstwa domowego.

Ponadto rekompensata ma być wypłacona w 2021 r., jako wyrównanie za koszty poniesione przez cały 2020. Sasin powiedział, że jest już gotowy rządowy projekt w tej sprawie. Pozostał jeszcze do opracowania dokładny mechanizm techniczny tych dopłat, ponieważ może on dotyczyć nawet 15 mln odbiorców. Całkowity koszt wypłaty rekompensat rząd oszacował na maksymalnie 3 mld zł w skali roku. 

"Trzeba będzie złożyć wniosek" – zastrzegł wicepremier w Polskim Radiu. Dodał, że: "Polskie rodziny, indywidualni odbiorcy energii nie poniosą kosztów wzrostu cen energii, który jest wzrostem obiektywnym, nie wynikającym z działań rządu. Energia drożeje również ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i konieczność ponoszenia wysokich opłat za emisję".

System rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 r. obejmie odbiorców indywidualnych, korzystających z zatwierdzanych przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) taryf, jaki i pozostających na wolnym rynku – poinformował wiceminister aktywów państwowych, Tadeusz Skobel. Zaznaczył, że system będzie prosty, nie stwarzający odbiorcom "barier natury matematyczno-kalkulacyjnej", i będzie zgodny z prawem UE (Unii Europejskiej). "GDP" (Dziennik Gazeta Prawna) ustalił, że rekompensaty wyniosą od 34 zł do 306 zł. Rekompensata ma zostać odliczona od pierwszego rachunku za energię, wystawionego przez spółkę obrotu po 15 marca 2021 r. Jak dowiedziała się ta gazeta, żeby dostać rekompensatę trzeba będzie do końca 2020 r. złożyć prosty, jednostronicowy wniosek w firmie, która sprzedaje nam prąd. Na początku 2020 r. stawki za dostawy prądu odbiorcom indywidualnym wzrosły, w zależności od dostawcy, od 9 do 12 proc. Przeciętnie rachunki polskich gospodarstw domowych za prąd wzrosły o około 10 zł miesięcznie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.