Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd wciąga obywateli do Sieci

OBYWATELWSIECICznF

Jeszcze w 2017 r. możliwa ma być rejestracja noworodków przez Internet bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że jej resort pracuje nad usługami cyfrowymi, które są związane z życiem rodzinnym, mieszkaniem i pracą.

Minister wyjaśniła, że internetowa rejestracja noworodków będzie możliwa w szpitalu, a wiarygodność danych, które zostaną złożone we wniosku rejestracyjnym, potwierdzi lekarz. Przez Internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy o odpis aktu stanu cywilnego. Poprawiony ma być też wniosek o świadczenia 500+.  Streżyńska wyjaśniła, że będzie "mniej rzeczy do wpisywania, więcej samo zaciągających się z istniejących rejestrów państwowych". Podkreśliła, że rewolucja cyfrowa nachodzi wielkimi krokami i mamy z nią do czynienia wszędzie.

Dowód w smartfonie

„Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon" - oświadczyła szefowa resortu cyfryzacji i uzasadniła: "Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla tożsamości".

Podkreśliła jednak, że rząd nie będzie wprowadzał przepisów zmuszających obywateli do porzucenia tradycyjnej formy dowodu osobistego na rzecz telefonicznej. Natomiast osoby bardziej konserwatywne będą mogły korzystać z plastikowych dokumentów "do końca swoich dni" – stwierdziła minister. Zapowiedziała, że w ministerstwie powstanie urząd ds. tożsamości, którego zadaniem będzie pilnowanie wiarygodności tożsamości cyfrowej.

Najpierw profil

Dostęp do publicznych usług cyfrowych jest możliwy dzięki profilowi zaufanemu. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości. Obecnie najpopularniejsze przy zakładaniu takiego profilu jest wykorzystywanie pośrednictwa niektórych banków, bo nie wszystkie oferują taką możliwość.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.