Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd szykuje zmiany w emeryturach

RZADOEMERYTURACHCznF

Po przeglądzie przygotowanym przez ZUS, rząd przystąpił do opracowywania konkretnych nowelizacji. Zmiany mają wyjść naprzeciw przyjętemu już przywróceniu krótszego wieku oczekiwania na emeryturę, a także tendencjom demograficznym. Nowe uregulowania mają zapewnić kolejnym pokoleniom Polaków spokojną starość.

Już w styczniu 2018 r. ma zacząć się reforma OFE. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce przekazać pieniądze z tych funduszy do Funduszu Rezerwy Demograficznej i zapisać na indywidualnych kontach w ZUS. 75 proc. środków trafiłoby na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze, a reszta do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Innym założeniem resortu kierowanego przez minister Elżbietę Rafalską jest przyjęcie, że wskutek ustawy obniżającej wiek emerytalny około 25 proc. seniorów zdecyduje się na przedłużenie aktywności zawodowej. Przedstawiciele resortu rozpoczęli spotkania dotyczące reformy emerytalnej. Obecnie około 17 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę decyduje się na dalszą pracę. Według szacunków E. Rafalskiej, po obniżeniu ustawą od 1 października wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ten wskaźnik może osiągnąć około 25 proc.. Minister podkreśliła, że termin 1 października 2017 r. to nie jest termin przymusowego przechodzenia na emeryturę, ale dania możliwości decyzji, kiedy uprawnieni będą chcieli zakończyć aktywność zawodową. Resort rodziny i pracy spodziewa się, że w dniu wejścia w życie ustawy dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę będzie około 330 tys.. Minister dodała, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma w pełni zabezpieczone środki na wypłaty tych emerytur. Jednak resort przekonuje do opóźniania przejścia na emeryturę, ponieważ każdy dodatkowo przepracowany rok ma zwiększyć emeryturę o około 8 proc..

Programy pracownicze oraz umowy o dzieło i zlecenia

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce też wyeliminować niedostatki obecnego systemu. Np. w trzecim, dobrowolnym filarze emerytalnym nawet jeśli zatrudniony był objęty Pracowniczym Programem Emerytalnym, to w razie przejścia z firmy prywatnej do publicznej środki zgromadzone w tym programie nie podążają za pracownikiem. Wiceminister Marcin Zieleniecki powiedział, że uzgodniony dokument powinien zostać przedstawiony przez rząd Sejmowi jeszcze w 2017 r..

Wśród innych propozycji są takie jak włączenie do systemu ubezpieczeniowego osób na umowach o dzieło oraz studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zatrudnianych na umowy zlecenia.

(Fot. pixabay.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.