Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rząd powstrzymuje podwyżki cen prądu

RZADCENYPRADUCznF

Obniżenie stawki akcyzy oraz opłaty przejściowej zapewni, „nawet przy spodziewanej podwyżce opłat wprowadzonych przez przedsiębiorstwa energetyczne, utrzymanie łącznych kosztów odbiorców, w szczególności odbiorców w gospodarstwie domowym, na poziomie zbliżonym do roku 2018” - uzasadnił rząd. W autopoprawce do projektu ustawy m.in. o zmianach w akcyzie na prąd zapisano np. rekompensaty dla firm sprzedających prąd w kwocie 4 mld zł. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Rządowa ustawa zakłada ustabilizowanie ceny sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w roku 2019. Dzięki projektowanemu rozwiązaniu ceny energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców w kraju nie wzrosną w 2019 r. w porównaniu do roku 2018. W uzasadnieniu napisano, że „pierwszym mechanizmem, który ma pozwolić na ustabilizowanie cen energii elektrycznej w roku 2019, jest obniżenie podatku akcyzowego na energię elektryczną z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh”. Rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto. Drugim działaniem jest obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. Dzięki tej zmianie rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł. Trzecią zmianą, którą wprowadza ustawa, jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek sprzedających prąd w wysokości 4 mld zł. Czwartym elementem zaplanowanego mechanizmu jest zasilenie kwotą 1 mld zł krajowego systemu zielonych inwestycji. Łączny efekt tych działań to obniżenie cen energii elektrycznej dla odbiorców w Polsce o ok. 8,09 mld zł oraz przeznaczenie kwoty ok. 1 mld zł na inwestycje prośrodowiskowe, które pozwolą na obniżenie emisyjności instalacji spalania lub budowę nowych niskoemisyjnych źródeł.

Przedstawiając rządowy projekt w Sejmie, premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że „dzisiejsza sytuacja nie wzięła się niczego, jest skutkiem szalejących cen hurtowych energii elektrycznej w Unii Europejskiej”. Zdaniem premiera, to skutek nie zastosowania w 2008 r. prawa weta przez rząd PO-PSL wobec pakietu klimatycznego Unii Europejskiej. Morawiecki ocenił, że w ślad za tym wzrosły ceny do uprawnień emisji CO2, które szczególnie obciążają Polskę z powodu przewagi udziału węgla w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. Morawiecki podkreślił, że jego rząd już w roku 2017 zajął się tym tematem i rozpoczął prace nad miksem energetycznym, który ma systematycznie zwiększać udział technologii przyjaznych środowisku w wytwarzaniu energii. Dodał, że "zaproponowaliśmy pewną strategię, która w najbliższych kilku latach - drodzy rodacy - doprowadzi do tego, że będziemy mieli jeszcze bardziej konkurencyjne ceny".

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy wyraźnie podkreślono, że potrzeba jej uchwalenia „jest związana z występującymi w 2018 r. dynamicznymi wzrostami cen energii elektrycznej na rynku hurtowym”. Natomiast wzrosty te są silnie związane z prowadzoną w Unii Europejskiej polityką klimatyczną.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.