Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rozważnie ślij SMS-y

DZIWNEOSZUSTWATELCznF

Oszuści szczególnie upodobali sobie ataki na abonentów telefonów komórkowych. Przestępcy żerują na niefrasobliwości posiadaczy urządzeń, które łatwością obsługi zachęcają do nie zawsze przemyślanego użytkowania. Celem jest wyłudzenie naszych pieniędzy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i sieci telefonii komórkowej ostrzegają przed takimi procederami, ale uchronić się przed nimi możemy wyłącznie samodzielnie. Zwłaszcza uważnie trzeba czytać wszelkie SMS-y i nie oddzwaniać na każde nieodebrane połączenie.

Często naciąganie nie sprawia wrażenie groźnego dla naszego portfela i nie kojarzą się z niespodziewanym zadłużeniem. Wręcz przeciwnie, poprzez portale społecznościowe trafiają do nas zachęty do odwiedzenia stron oferujących bony zakupowe. Znane marki 50% taniej, karty podarunkowe o wartości od 50 do nawet 1 000 zł. Na profilach komentarze osób, które już wygrały, polecają promocję znajomym. Aby dostać bon wystarczy kliknąć link, wybrać sklep i postępować zgodnie ze wskazówkami. Zjawisko jest groźne zwłaszcza dla młodych. Wymieniając informacje na portalach społecznościowych, wzajemnie nakręcają się na tego typu konkursy. Niestety zamiast wymarzonych zakupów w galerii handlowej zostają jedynie z wysokim rachunkiem telefonicznym. Przykładowo: aktywując link, musimy odpowiedzieć na pytania, gdzie nawet błędna odpowiedź nie dyskwalifikuje nas z dalszej gry. Następnie w celu weryfikacji, organizator konkursu poprosi nas o podanie numeru telefonu. Możemy też być kierowani z jednej strony internetowej na inną. Kolejne kroki to wysyłanie SMS-a z kodem aktywacyjnym, który przybliża nas do wymarzonej nagrody. Po jego wysłaniu mamy otrzymać kody, które wpisujemy na stronie. Możemy też wysyłać SMS-y by zbierać punkty, by zwiększyć wartość bonu. Jak zauważyli jednak specjaliści z UKE, niewielu czyta regulamin usługi. W efekcie aktywują subskrypcję Premium Rate lub wysyłają dziesiątki wysokopłatnych wiadomości. Nawet wiedząc, że SMS nie będzie darmowy, decydujemy się na niego. Dla niektórych wart jest wysłania, bo chodzi o bon wartości kilkuset złotych.

Niestety wodzeni pozornie atrakcyjnymi ofertami nie zachowujemy należytej ostrożności oraz lekceważymy regulamin serwisu. Tymczasem, wczytując się w niego znajdziemy informacje, że wysłanie SMS-a wiąże się z aktywacją płatnych wiadomości. Tym samym zgadzamy się na otrzymywanie, np. trzech SMS-ów tygodniowo, za które ponosimy podwyższone opłaty. Załóżmy przy kwocie jednorazowej, 11,07 zł za jednego SMS-a (9 zł + 23% VAT) otrzymanie 3 wiadomości w tygodniu daje nam koszt ok. 30 zł, co w skali miesiąca ponad 120 zł. Przy tym szansa na realną wygraną pozostaje nadal w sferze marketingowych obietnic, a nie rzeczywistości. Nawet jeśli organizator faktycznie ma nagrody w postaci takich bonów, to koszt wysłanych lub otrzymanych SMS-ów może znacznie przekraczać wartość bonu.

Należy więc dokładnie czytać regulaminy takich konkursów. Natomiast, jeśli nie chcemy ponosić kosztów wysokopłatnych SMS-ów, to możemy zamówić u naszego operatora blokadę usług Premium Rate.

Nie oddzwaniaj bezmyślnie

Plagą użytkowników telefonów stały się próby wyłudzenia przy pomocy drogich połączeń z egzotycznych zakątków świat. Na koniec 2018 r. przed reaktywacją takiej fali oszustw ostrzegła swoich abonentów sieć Orange. Numery z dalekich krajów, jak np. Demokratyczna Republika Konga (+243.....), czy Wybrzeża Kości Słoniowej (+225...) mogą do złudzenia przypominać krajowy numer kierunkowy, np. 22 (Warszawa), czy 24 (Płock). Pojawiły się też próby oszustw na telefony z Kuby, gdzie numer kierunkowy kraju to +53, który nie ma co prawda odpowiednika w polskich numerach, ale jest zbliżony do połączeń z województwa kujawsko-pomorskiego (52). Łatwo więc w pośpiechu pomylić się. Koszty takiej nieuwagi mogą być jednak znaczne, tym bardziej, że przestępcy często symulują sygnał rozłączenia, a jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, to połączenie trwa i jest nieprzerwanie naliczane. Jeżeli zobaczycie więc nieodebrany telefon z dziwnego numeru, to dokładnie sprawdźcie go, a nie automatycznie oddzwaniajcie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.