Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rośnie płaca minimalna w 2018 r.

PLACAMINIMALNA2018CznF

Od 1 stycznia 2018 r. płaca minimalna wzrośnie średnio o 5 proc., o 100 zł i wyniesie 2 100 zł, natomiast najniższa stawka za godzinę pracy wzrośnie o 70 gr i wyniesie 13,70 zł. Są to stawki brutto – przed potrąceniem podatku i obowiązkowych składek. Niestety, wraz ze wzrostem pensji wypłacanych na podstawie umów o pracę, rosną obciążenia dla osób samozatrudnionych, czyli wykonujących pracę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Comiesięczna składka ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) podnosi się o ok. 40 zł.

Płaca minimalna w 2018 r. będzie stanowić nieco ponad 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną też inne świadczenia takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, dodatek za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenie za czas przestoju.

Ministerialny kompromis

W czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł – czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł. Związkowcy chcieli, by było to ok. 2220 zł. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła do 2050 zł. Ostatecznie zgodzono się na propozycje resorty rodziny i pracy.

Rząd szacuje, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku. Według GUS (Główny Urząd Statystyczny), liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln, czyli mniej więcej tylu Polaków dotyczy podwyżka stawek minimalnych.

Nie wszyscy mogą być zadowoleni

Ponad dwukrotnie więcej jest w Polsce zarejstrowanych t.zw. jednoosobowych działalności gospodarczych. Osoby je prowadzące czeka jednak podniesienie kosztów działalności z powodu wzrostu płac – nie tylko minimalnych. Bowiem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz Fundusz Pracy stanowi 60 proc. średniego wynagrodzenia podanego w ustawie budżetowej. Z tego powodu samozatrudnieni zapłacą w 2018 r. do ZUS łącznie ok. 1210 zł. Jest to ok. 40 zł więcej niż w roku 2017.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.