Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rosną Profile Zaufane

ROSNAPROFILEZAUFANECznF

Rekordowe 2 miliony nowych Profili Zaufanych założyli Polacy w 2019 r. Profil funkcjonuje od 2011 r., ale w pierwszych siedmiu latach powstało ich 2,5 miliona, czyli w ósmym roku działania tego elektronicznego narzędzia postanowiło skorzystać z niego niemal drugie tyle rodaków co w poprzednich latach. Tylko w marcu i kwietniu 2019 r. powstało 750 tysięcy Profili Zaufanych. Narzędzie to w wyraźny sposób ułatwia i przyspiesza rozliczenia z fiskusem, stąd też zwiększona aktywność użytkowników w tych miesiącach.

Poza podatkowym wzmożeniem aktywności w zakładaniu nowych Profili Zaufanych, kolejnym szczytem w 2019 r. okazał się okres wyborczy. We wrześniu i październiku założyło go odpowiednio po ponad 108 tysięcy i 155 tysięcy osób. Większość z nich skorzystała z e-usług wyborczych przy wpisie do rejestru wyborców i dopisaniu się do spisu wyborców.

Dzięki profilowi zaufanemu, poza rozliczeniem podatków czy złożeniem wniosku o 500+, można też online uzyskać dowód osobisty z warstwą elektroniczną, zgłosić narodziny dziecka, sprawdzić swoje punkty karne, założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.  Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych - imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Resort cyfryzacji twierdzi, że każdy profil jest tak zabezpieczony, aby nikt - poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany, jest wiarygodna. Może go założyć każdy, kto ma numer PESEL. Można to zrobić od ręki, za darmo, w dowolnym momencie. Jednak jest ważny trzy lata i po tym czasie należy go przedłużyć. Przy wyborze punktu potwierdzającego można wybrać jeden z niemal półtora tysiąca. Jednak zanim się tam wybierzemy, musimy wejść na stronę Profilu Zaufanego lub na stronę ePUAP; kliknąć "zarejestruj się" i wypełnić formularz. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe czy poczty.

Dane, które zawiera Profil Zaufany są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Profil Zaufany nie wymaga dodatkowego urządzenia ani karty kryptograficznej, jak w przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie ma też potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania do obsługi podpisu elektronicznego, pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych, umożliwia składanie oświadczeń woli. Profil zaufany może więc zastąpić podpis elektroniczny, zwłaszcza w kontaktach z administracją publiczną. Konto użytkownika można założyć na portalu eupap.gov.pl.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.