Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rekordowy dług 60-latka

REKORDDLUGU60-LATKACznF

63-letni mieszkaniec Lubelszczyzny nowym rekordzistą na liście niesolidnych dłużników w Polsce. Jego dług w drugiej połowie 2019 r. wyniósł prawie 71 mln zł. Ogółem zaległości Polaków przekroczyły 76,6 mld zł - wynika z raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) InfoMonitor i BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Liczba niesolidnych dłużników wynosi niemal 2,8 mln. Przeterminowane zobowiązania kredytowe i pozakredytowe Polaków w połowie 2019 r. zwiększyły się o ponad 640 mln zł.

Przyrost nieregulowanego w terminie zadłużenia Polaków okazał się jednak trzykrotnie mniejszy niż w pierwszych miesiącach 2019 r. Zestawienie obejmuje opóźnione o co najmniej 30 dni płatności na co najmniej 200 zł. Wśród nich znalazły się m.in.: raty kredytów, pożyczek, zaległe czynsze, ubezpieczenia, rachunki telefoniczne, alimenty, koszty sądowe czy też zobowiązania wobec firm windykacyjnych. O niecały 1 proc. wzrosła średnia kwota zaległości przypadająca na osobę. Na koniec czerwca 2019 r. osiągnęła 27 413 zł. Liczba niesolidnych dłużników wyniosła 2,8 mln osób, ale nieco spadła.

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka, spadek liczby niesolidnych dłużników nie wynika jednak z widocznej poprawy jakości spłaty rachunków, ale ze sprzedaży przeterminowanych płatności firmom windykacyjnym. Grzelczak wyjaśnił PAP (Polskiej Agencji Prasowej), że ogromny wpływ na piętrzenie się zaległości mają nadmierny konsumpcjonizm i nie zawsze obowiązkowe podejście do płatności. Z kolei na podanej w raporcie liście powodów, które usprawiedliwiałyby niepłacenie bieżących zobowiązań, obok zdarzeń losowych takich jak choroba (45 proc.) czy utrata pracy (20 proc.), badani wymieniają także zbyt niskie zarobki (35 proc.), za niskie emerytury i renty (22 proc.), a w niemal co czwartym przypadku (23 proc.) zapewnienie odpowiedniego poziomu życia dzieciom i rodzinie. Inna grupa badanych usprawiedliwiłaby zaprzestanie spłaty zobowiązań w sytuacji, gdy potrzebna jest pomoc rodzinie. Natomiast niewielu, jedynie 5 proc. - jest w stanie wybaczyć w takich okolicznościach brak edukacji finansowej.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że przeciętna zaległość zwiększyła się we wszystkich przedziałach wiekowych z wyjątkiem grupy osób między 35 a 44 rokiem życia. Szczególnie niepokojące były zmiany w grupie starszych dłużników. Ich liczba wzrosła o 1,3 proc. w przypadku 55-64 latków (o 423 zł) i o 2,4 proc. wśród osób po 64 roku życia (o 565 zł). 

Najwięcej rekordzistów-niesolidnych dłużników, pochodzi z Mazowsza. Do grona najbardziej zadłużonych osób z tego regionu dołączyła druga kobieta z zaległością ponad 26 604 925 zł. Od poprzedniego kwartału 2019 r. wzrosła średnia wieku dziesięciu rekordzistów i wynosi obecnie 54 lata, wobec 51 lat wcześniej. Najstarsza osoba w rankingu ma 69 lat, jest to mężczyzna z Mazowsza i zajmuje 10. pozycję z zaległością w wysokości 26 601 980 zł. Jednak absolutny rekord zaległości należy do 63-letniego mieszkańca województwa lubelskiego, którego dług wynosi już prawie 71 mln zł.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.