Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rekordowo niskie bezrobocie – 8,8 proc.

88REKORDBEZROBOCIACznF

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia obniżyła się w czerwcu 2016 r. z 9,1 do 8,8 proc.. To wynik taki sam, jak w październiku 2008 r., czyli w szczytowej fazie poprzedniego gospodarczego boomu. W czasach III Rzeczpospolitej, czyli funkcjonującej gospodarki realnej, a nie socjalistycznej sterowanej, bezrobocie było niższe aż 25 lat temu - w czerwcu 1991 r. i wynosiło 8,4 proc..

Na koniec drugiego kwartału liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 392,5 tys. osób. W porównaniu do stanu z końca marca zmniejszyła się o 208 tys. osób. GUS przyznaje, że duży wpływ mogły mieć rozpoczynające się prace sezonowe. Z podsumowania pierwszego półrocza wynika, że w tym czasie najmocniej, bo o ponad 10 proc., zwiększyło się zatrudnienie w sektorach - administrowania i działalność wspierająca oraz w informacji i telekomunikacji. W pozostałych branżach wzrost zatrudnienia sięgał od 2,3 do 3,2 proc., z wyjątkiem górnictwa, gdzie zanotowano spadek o 8 proc., sięgający 4,5 proc. spadek zanotowano także w firmach zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją energii, gazu i wody. Natomiast, mimo notowanego spadku produkcji budowlano-montażowej, liczba zatrudnionych w tej branży utrzymuje się od roku na niemal niezmienionym poziomie. Zdaniem specjalistów, firmy budowlane chcą przeczekać słabszą koniunkturę nie redukując zatrudnienia, bo liczą na poprawę sytuacji, a na rynku pracy trudno jest o wykwalifikowanych budowlańców.

Coraz więcej ofert pracy

W pierwszym półroczu 2016 pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 771 tys. ofert, czyli o ponad 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Znacznie mniejsza niż rok wcześniej liczba pracowników ma według deklaracji pracodawców stracić zatrudnienie w wyniku zwolnień grupowych. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. deklarowano zamiar zwolnienia 26 tys. osób, podczas gdy w tym roku niecałe 15 tys.

Według najnowszych danych GUS, w czerwcu firmy przyjęły 19 tys. nowych pracowników. Zatrudnienie w nich osiągnęło w ten sposób 5 mln 753 tys. osób, po raz kolejny poprawiając wieloletni rekord. Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 3,1 proc., co w wymiarze realnym oznacza wzrost o 175 tys. osób.

Rosną też płace

Dynamika przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach od trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie powyżej 4 proc.. W czerwcu 2016 średnia płaca brutto wyniosła 4252,2 zł i wzrosła w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 5,3 proc. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu deflacji, oznacza to wzrost o 6,1 proc..

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.