Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Przyjaźniejsza Ordynacja podatkowa

ORDYNACJAPODATKOWACznF

W polskich realiach społeczno-gospodarczych przepisy Ordynacji podatkowej są istotne nie tylko dla wielkich firm, kancelarii prawnych czy biur podatkowych. Jej uregulowania dotyczą też kilku milionów drobnych przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Stąd jej przepisy są ważne nie tylko dla działania całej gospodarki narodowej i budżetu państwa, ale także milionów poszczególnych rodzin. W Ordynacji bowiem zapisane są zasady rozliczania się z fiskusem, jak i dochodzenia przez niego należności.

Rząd planuje, by nowa Ordynacja podatkowa zaczęła obowiązywać od początku 2019 r.. Projekt Ordynacji podatkowej, ustawy ją wprowadzającej oraz projekty 42. rozporządzeń przygotowała komisja kodyfikacyjna ogólnego prawa podatkowego, kierowana przez prof. Leonarda Etela. Według niego, obecna Ordynacja podatkowa zużyła się. Na przykład dla oznaczeń poszczególnych jednostek redakcyjnych artykułu 119 obecnej Ordynacji zabrakło już liter polskiego alfabetu. Zdaniem prof. Etela, cele nowego prawa to przywrócenie zaufania w relacjach organów podatkowych i podatników oraz zmniejszenie kosztów postępowania podatkowego.

Obowiązująca od prawie 20 lat Ordynacja podatkowa była wielokrotnie nowelizowana. "Liczne zmiany świadczą o tym, że treść tego aktu musiała być często i w wielu obszarach dostosowywana do nowych uwarunkowań. Jednak mimo podjętych działań dostosowawczych, nie odpowiada już dzisiejszym potrzebom i standardom. Dlatego istnieje potrzeba stworzenia nowego aktu regulującego ogólne prawo podatkowe. Jest tak z kilku powodów" – napisano w komunikacie ministerstwa finansów.

Wskazano, że jednym z tych powodów jest coraz bardziej widoczna potrzeba opracowania w nowej Ordynacji mechanizmów, które prowadziłyby do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika. Chodzi o zwiększenie ochrony pozycji podatnika w relacjach z organami podatkowymi. Kolejnym powodem przemawiającym za przygotowaniem nowej ordynacji podatkowej jest fakt, że w obowiązującej brakuje zasad ogólnych prawa podatkowego. Resort finansów wyjaśnił, że jego projekt zawiera 687 przepisów. Reguluje zasady dotyczące m.in.: prawa do informacji i wsparcia, zastosowania środków komunikacji elektronicznej, tajemnicy skarbowej, deklaracji podatkowych, przedawnienia, nadpłat i zwrotów podatku, ulg w spłacie, następstwa prawnego, wykonywania zobowiązań solidarnych, załatwiania spraw, doręczeń, wszczęcia postępowania, dowodów, rozpraw, umów podatkowych, mediacji, postępowania uproszczonego, odwołań, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania czy udziału prokuratora i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.