Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Przygotuj już budżet na święta

BUDZETNASWIETACznF

Do świąt zaledwie niecałe dwa miesiące i aby nasz budżet domowy nie ucierpiał z powodu nadmiernych wydatków powinniśmy się solidnie przygotować. Podejmijmy działania i zaplanujmy je już dziś. Jeśli chcemy aby w tym czasie starczyło nam środków na nasze wydatki określmy najważniejsze i niezbędne z nich. Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności budżetem domowym należy zarządzać.

Rodzina Pani Katarzyny jeszcze spłaca kredyt, który zaciągnęli na ubiegłoroczne święta. Zmusiła ich sytuacja, gdyż potrzeby rodziny w tym czasie przerosły dochody, jakimi wówczas dysponowali. Cóż innego im pozostało? Najprostszym rozwiązaniem okazał się kredyt na święta. A oferty instytucji finansowych w tym czasie wyrastały jak grzyby po deszczu i było w czym wybierać. Jednak, czy było to dobre rozwiązanie? Niektórzy z nas zaciągają kredyty na święta, a następnie spłacają je w ciągu roku. Część z nich, po świątecznych szaleństwach związanych z nadmiernymi wydatkami, moż wpaść w pułapkę kredytową.

Dlaczego musimy planować wydatki?

Są wśród nas osoby, które dobrze potrafią planować, ale są i tacy, którym to nie wychodzi. Służy temu umiejętność planowania finansowego, czyli określenie celów, tworzenia planu i wprowadzania go w życie. Podczas zestawienia naszych dochodów i wydatków nie możemy zaplanować stałego budżetu, gdyż zmieniają się okoliczności np.: w okresie świąt wydajemy znacznie więcej niż zazwyczaj. Zatem pomyślmy i przeanalizujmy na co tak właściwie wydajemy pieniądze. Na tej podstawie możemy ograniczyć niepotrzebne wydatki, a uzyskaną w ten sposób nadwyżkę przeznaczyć m.in. na świąteczne oszczędności.

Pamiętajmy!

- Po pierwsze powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i wyrobić nawyk oszczędzania (naprawdę warto, trzeba tylko chcieć).

- Przygotujmy swój plan finansowy. Zastanówmy się co nam będzie potrzebne. Musimy choć w przybliżeniu ustalić ile pieniędzy potrzebujemy na świąteczne wydatki, wówczas łatwiej nam będzie przygotować budżet.

- Nie starajmy się zostawiać wszystkich zakupów na ostatni moment. Prezenty świąteczne możemy zacząć kupować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem i nie odczujemy nagłego braku gotówki. Zwrócimy uwagę, że bardzo często w okresie świątecznym ceny wzrastają i wówczas wydamy więcej, więc warto skorzystać z zakupów wcześniej. Rozłóżmy nasze zaplanowane,  świąteczne wydatki w czasie.

- Starajmy się systematycznie odkładać nawet niewielką kwotę co miesiąc właśnie na zaplanowany cel: święta, prezenty, żywność. Pomoże nam w tym stosowanie zasady NWW (Najpierw Wpłata Własna) czyli regularne i systematyczne odkładanie w pierwszej kolejności pewnej kwoty pieniędzy.

- Nie dajmy się zwariować i nie kupujmy w nadmiarze.

- Planujmy codzienne wydatki z wyprzedzeniem i rozwagą.

- Pamiętajmy, że nasze wydatki zależą od nas samych i sami możemy na nie wpływać, zatem świadomie podejmujmy decyzje na co wydajemy pieniądze z naszego budżetu domowego.

Iwona Karmasz

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.