Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Program 500+ nieznacznie wpłynął na rynek pracy

ZATRUDNIENIE500CznF

Zdaniem analityków Narodowego Banku Polskiego (NBP), skutki wprowadzenia rządowego programu 500+ dla rynku pracy są nieznaczne. Wbrew powszechnym narzekaniom wypłaty świadczenia w niewielkim stopniu przyczyniły się do rezygnowania Polaków z pracy. Program wpłynął w największym stopniu na sytuację pracowników handlu detalicznego.

500+ w małym stopniu przyczynił się też do wzrostu płac. Takie są wnioski NBP z odpowiedzi, w których polscy przedsiębiorcy oceniali wpływ rządowego programu na zmianę wynagrodzeń i przypadki rezygnacji z pracy. Większość pracodawców nie odnotowała wpływu programu na swoją politykę wynagrodzeń. Autorzy badania zauważyli: "Jedynie ok. 6 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało związek zmian wynagrodzeń z wprowadzonymi świadczeniami. Prawie wyłącznie były to deklaracje o przyspieszeniu podwyżek płac". Najwięcej takich przypadków zanotowano w handlu detalicznym – czytamy w kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego o kondycji sektora przedsiębiorstw.

500+ działa głównie na słabszych

Eksperci NBP podkreślili, że świadczenia z 500+ wywołały przyspieszenie podwyżek płac przede wszystkim w tych przedsiębiorstwach, których działalność skierowana jest głównie bezpośrednio do konsumentów, zarówno jeśli chodzi o firmy usługowe, jak i przemysłowe. Ponadto szybszy wzrost wynagrodzeń, wskutek programu „Rodzina 500 plus”, nastąpił głównie w przedsiębiorstwach, w których nasilała się presja płacowa i wydajność nie nadążała za wzrostem wynagrodzeń. Na ogół były to firmy w słabszej sytuacji i z gorszymi perspektywami rozwoju. W ich przypadku konieczność przyspieszania podwyżek wynagrodzeń spowodowały prawie wyłącznie odejścia pracowników wskutek wypłat z 500+.

O takich rezygnacjach z pracy, które można wiązać z wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus”, poinformowało 14 proc. badanych firm. Były to także głównie firmy, których odbiorcami są konsumenci, a więc przemysł konsumpcyjny oraz usługi dla konsumentów.

Kobiety nie rzucają masowo pracy

Specjaliści z NBP zauważyli: „Wbrew intuicji działy gospodarki, w których większość zatrudnionych to kobiety – na które program wydawałoby się może silniej oddziaływać – nieco rzadziej odnotowały rezygnacje z pracy niż pozostałe działy, ale jednocześnie częściej informowały o konieczności szybszego wzrostu płac".

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.