Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Profil zaufany, a podpis elektroniczny

PROFILZAUFANYCznF

Profil zaufany na pewno jest przydatny w załatwianiu formalności w urzędach administracji publicznej – rządowych, samorządowych, skarbowych, ZUS, czy NFZ. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania go za darmo.

Tak więc w braku kosztów tkwi główna wyższość profilu zaufanego nad podpisem elektronicznym. Wystarczy  najpierw założyć konto użytkownika na portalu eupap.gov.pl. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów. Trzeba tam iść z dowodem osobistym. Potem możemy już bez przeszkód korzystać z profilu zaufanego.

Na mocy ustawy o informatyzacji w postępowaniu administracyjnym profil zaufany jest metodą uwiarygodniania obywateli równoprawną z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Profil zaufany nie wymaga dodatkowego urządzenia ani karty kryptograficznej, jak w przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania do obsługi podpisu elektronicznego, pozwala na załatwienie wielu spraw administracyjnych, umożliwia składanie oświadczeń woli. Profil zaufany może więc zastąpić podpis elektroniczny, zwłaszcza w kontaktach z administracją publiczną. W tej sferze za pomocą profili możemy załatwić praktycznie wszystko – na tej stronie www można znaleźć pełen katalog spraw.

Niszą, w której podpis elektroniczny pozostaje na razie trudny do zastąpienia mogą być kontrakty handlowe. Tak więc podpis elektroniczny to propozycja raczej dla przedsiębiorców, a nie przeciętnych obywateli. Tym bardziej, że wyrobienie podpisu elektronicznego kosztuje ok. 300 zł i do tego trzeba doliczyć co najmniej 100 zł za każdy rok jego odnowienia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.