Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Prawo dla ofiar wypadków i błędów lekarskich

RENTYJAKALIMENTYCznF

Zmiana w art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego ma ukrócić ucieczkę od wypłaty renty za pomocą alimentów. Dotychczas alimenty miały bezwzględne pierwszeństwo przed innymi roszczeniami (w tym rentami), pomijając koszty czynności komorniczych.

Impulsem do zmiany prawa stały się przypadki kierowców zobowiązanych do płacenia rent poszkodowanym w wypadkach drogowych i lekarzy, którzy uciekali od płacenia świadczeń zasądzonych za błędy medyczne. Mechanizm takiego migania się zgodnie z prawem dobrze wyjaśnia przypadek lekarza anestezjologa, który spowodował niepełnosprawność pacjentki. Sąd zasądził na jej rzecz odszkodowanie oraz dożywotnią rentę. Jednak lekarz uzyskał wyrok zobowiązujący go do płacenia alimentów żonie, po uiszczeniu których nie miał już pieniędzy na inne zobowiązania.

Po przyjęciu projektu zmian w kodeksie cywilnym, przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, niezależnie od wysokości zasądzonych alimentów, komornik będzie musiał równomiernie zaspokajał oba roszczenia.

Jednocześnie ostrzej w ściąganiu alimentów

Rada Ministrów przyjęła również projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany mają ułatwić ściąganie alimentów i zniechęcać do uchylania się od ich płacenia.

Nowelizacja przewiduje, że karane będą osoby, których zaległości alimentacyjne osiągną poziom co najmniej trzech świadczeń okresowych lub jeśli – w przypadku świadczeń nieokresowych – opóźnienie wyniesie przynajmniej 3 miesiące. W takiej sytuacji dłużnik narażony będzie na karę grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku. Kara będzie mogła wynieść nawet 2 lata, jeśli uchylanie się od wypłacania alimentów narazi osobę uprawnioną na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Nie zostanie ukarany dłużnik, który nie płaci alimentów nie ze swojej winy, np. jeśli nie ma możliwości podjęcia pracy ze względu na poważną chorobę. Kary unikną również osoby, które zapłacą zaległe alimenty w ciągu 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Długi mają przedawniać się szybciej

Ministerstwo Sprawiedliwości chce też skrócić terminy przedawnień zobowiązań. Dotychczas taki okres to 10 lat, ale rząd 6. Z kolei zobowiązania będące wynikiem prawomocnego rozstrzygnięcia sądu bądź ugody mają ulegać przeterminowaniu po trzech latach (obecnie też 10 lat).

To tendencja ogólnoeuropejska. We Francji w 2008 r. dla spraw cywilnych i gospodarczych zmniejszono termin przedawnienia z 30 do 5 lat. Podobnie postąpiono w Niemczech, gdzie roszczenia przedawniają się także po trzech latach. Tak samo jest w Czechach.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.