Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Praca tylko po podpisaniu umowy

PRACAPOUMOWIECznF

Pierwszego września 2016 zaczynają obowiązywać przepisy, wprowadzające obowiązek pisemnego zawarcia umowy o zatrudnieniu lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy – przypomniało w specjalnym komunikacie ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zdaniem szefowej resortu, Elżbiety Rafalskiej nowelizacja daje gwarancję legalnego zatrudnienia, a co się z tym wiąże, bezpieczeństwo i komfort pracy dla pracowników. Minister podkreśliła, że gdy poprawia się sytuacja na rynku pracy, jej resort chce dbać nie tylko o dostępność zatrudnienia, ale i o jego jakość.

Tak było

Obowiązujące do września 2016 r. przepisy pozwalały pracodawcy na dopełnienie formalności związanych z umową do końca pierwszego dnia pracy. Umożliwiało to w przypadku kontroli na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, a ustawowy termin jeszcze nie minął. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) tzw. "syndrom pierwszej dniówki" to często nieprawdziwa informacja, która służy pracodawcom do nielegalnego zatrudniania. Nowe przepisy mają zapobiec takim praktykom i ułatwić inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania.

Według informacji PIP w 2014 roku „nielegalne zatrudnienie, polegająca na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów”.

Tak ma być

Resort rodziny i pracy podczas przedstawiania nowelizacji w Sejmie podkreślał, że nowe przepisy nie wyeliminują całkowicie szarej strefy w zatrudnieniu, ale sprawią, że powinna się zmniejszyć.

Teraz pisemna umowa o pracę lub pisemne potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę, będzie musiało być wręczone pracownikowi jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Drugi egzemplarz musi posiadać pracodawca. Za brak takiego dokumentu pracodawcy grozić będzie kara grzywny od jednego do 30 tys. zł.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.