Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Praca dorywcza

PRACADORYWCZACznF

Dla wielu osób podstawą utrzymania jest stałe zatrudnienie, ale co zrobić, jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić? Studia, obowiązki domowe, problemy zdrowotne lub skomplikowana sytuacja życiowa mogą spowodować, że podjęcie pracy w pełnym wymiarze będzie poza naszym zasięgiem. Wówczas, warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest praca dorywcza, jakie są jej zalety i jak ją zdobyć.

Dla kogo i kiedy?

Jesienią to studenci są grupą najbardziej zainteresowaną podjęciem pracy dorywczej. Ze względu na ograniczoną dyspozycyjność i niewygórowane oczekiwania finansowe praca w weekendy, na pół etatu lub zdalna (czyli inaczej praca z domu), jest świetnym rozwiązaniem dla osób uczących się.

Na rynku pracy jest jednak wiele ofert o różnym profilu. Ciekawe propozycje znajdą też doświadczeni kandydaci, którzy ze względu na obowiązki rodzinne lub domowe nie chcą podejmować pełnoetatowych zobowiązań.

Ale mniejszy zakres obowiązków to także mniejsza szansa na zarobek. Pensja może być obliczana na podstawie liczby przepracowanych godzin, efektów pracy lub też na podstawie proporcji względem pełnoetatowego stanowiska.

Przeważnie dochody z pracy dorywczej nie są wystarczające, aby utrzymać siebie lub rodzinę, ale są bardzo istotnym wsparciem dla domowego budżetu. Co więcej, praca dorywcza wcale nie musi być tymczasowa.

Elastyczny grafik

W firmach, w których panuje projektowy system pracy, składy zespołów zmieniają się bardzo dynamicznie. To samo dotyczy pracy zmianowej. Godziny pracy są nie tyle niepewne, co elastyczne.

Pracodawcy często zostawiają pracownikom wybór co do tego, w jakim zakresie chcą się zaangażować lub dopuszczają indywidualne negocjowanie grafiku pracy pomiędzy członkami zespołu.

Oprócz tego można podjąć pracę jedynie na kilka godzin w tygodniu, w weekend lub wybrać model pracy projektowej, a wtedy czas jaki poświęcimy będzie zależał tylko i wyłącznie od nas samych.

Kelner, sprzedawca, telemarketer

Pracami dorywczymi, które najczęściej wybierają osoby młode i niedoświadczone są min.: kelner, barman, barista, sprzedawca lub doradca klienta, telemarketer.

Zarobki na tych stanowiskach są mocno zróżnicowane w zależności od miasta, w którym podejmuje się pracę oraz od wielkości firmy, kawiarni czy sklepu. Zwykle jest to od około 7 do 10 złotych za godzinę.

Należy też pamiętać, że pracując jako kelner można liczyć na napiwki, a telemarketerzy często dostają prowizję od podpisanej umowy.

Specjalista, konsultant, doradca

Osoby z większym doświadczeniem, mogą liczyć na znalezienie pracy dorywczej, w której wykorzystają maksimum swoich możliwości w minimalnym zakresie czasu.

Jako specjaliści, konsultanci i doradcy wspierający stałe zespoły projektowe mogą pracować np.: tłumacze, architekci, graficy, programiści czy specjaliści z dziedziny finansów lub marketingu.

Przeważnie takich specjalistów zatrudnia się w ramach umowy o dzieło lub na zlecenie, ale w większości firm są oni bardzo istotnym ogniwem.

Praca z domu ma swoje zalety

Oprócz niewątpliwego komfortu i możliwości samodzielnego zarządzania swoim grafikiem, praca z domu to także minimum stresu i możliwość pogodzenia wielu obowiązków. Dla młodych rodziców to szansa na stopniowy powrót na rynek pracy, a dla początkujących okazja do spróbowania swoich sił bez konieczności brania na siebie ciężaru poważnych zobowiązań.

Ci, którym taka forma odpowiada szczególnie, mogą pokusić się o zdobycie większej ilości zleceń i spróbować zamienić dodatkowy zarobek w stałe źródło utrzymania.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.