Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Poważne zmiany w podatkach

2019ZMIANYPODATKICznF

Trzy ustawy zmieniają głównie podatki dochodowe (a także ordynację podatkową), a więc projekt upraszczający podatki, uszczelniający je i wprowadzający Twój e-PIT (zeznanie PIT-37 przygotuje skarbówka). Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą ostrzejsze sankcje za unikanie opodatkowania oraz programy exit tax, Twój e-PIT, Innovation Box. Ponadto parlamentarzyści przyjęli ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, która wprowadzi nowy podatek od osób osiągających dochody powyżej 1 mln zł rocznie.

Zmiany przewidziane w tych wszystkich nowelizacjach obejmą znakomitą większość, o ile wręcz nie wszystkich podatników - zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Do korzystnych dla podatników można zaliczyć:

  • wydłużenie terminu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej;

  • zmiany w rozliczaniu dochodu ze sprzedaży odziedziczonego domu lub mieszkania;

  • uwzględnianie w kosztach podatkowych odsetek hipotetycznych;

  • wprowadzenie niższej, 9-proc. stawki CIT dla najmniejszych firm;

  • ulgę Innovation Box, wspierającą wdrażanie prac badawczych w przemyśle;

  • uporządkowanie zasad opodatkowania kryptowalut;

  • rozliczanie wierzytelności i pakietów wierzytelności;

  • podwyższenie do 150 tys. zł limitu wartości samochodu osobowego, do którego możliwe jest pełne odliczenie odpisów amortyzacyjnych (obecnie jest to 20 tys. euro, czyli ok. 86 tys. zł).

Pakiet uchwalonych zmian jest zgodny z programem 3xP, który przygotowało ministerstwo finansów. Jego celem jest stworzenie systemu Przejrzystych, Prostych i Przyjaznych podatków. Konkretne skutki tych działań przeciętny podatnik odczuje oczywiście w pełni przy rozliczeniu za 2019 r. Na razie trzeba będzie systematyczne zapoznawać się z nowymi uregulowaniami oraz ich realizacją w praktyce przez fiskusa. Dopiero wówczas będzie można w pełni ocenić, które nowe uregulowania działają i jak sprawdzają się zaprojektowane dla nich procedury.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.