Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ponad 70 proc. 500+ wydaje na dzieci

70PROC500NADZIECICznF

Prawie co trzeciej rodzinie, korzystającej z programu 500+, otrzymane pieniądze pozwoliły wyjść z zaległych długów lub je zmniejszyć - wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK) na temat efektów programu 500+. Podobnej części osób wsparcie na dzieci pozwoliło uniknąć pożyczania pieniędzy. Natomiast 10 proc. dzięki świadczeniu zwiększyło zdolność kredytową i mogło zaciągnąć nieosiągalną wcześniej pożyczkę lub kredyt.

Od startu programu 500+ zmniejsza się odsetek niesolidnych dłużników z zaległościami na niższe kwoty (do 2 tys. zł), które stosunkowo najszybciej można zwrócić w efekcie korzystania z programu - podał BIG InfoMonitor. W jego rejestrze na koniec I kwartału 2016 r. zaległości przeterminowane o minimum 60 dni miało 38,2 proc. wpisanych, a po II kw. 2017 r. - 33,8 proc.. Z kolei 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że dzięki pieniądzom z programu 500+ uniknęło konieczności pożyczania pieniędzy.

Jednocześnie co dwudziestemu respondentowi (5 proc.), po tym jak 500+ zwiększyło jego zdolność kredytową, pieniądze na dziecko pomogły pożyczyć w banku czy firmie pożyczkowej większe kwoty niż wcześniej. Kolejnym 5 proc. ankietowanych dopiero pomoc państwa umożliwiła zaciągnięcie nieosiągalnego wcześniej kredytu czy pożyczki, bo poprzednio w ogóle nie posiadali zdolności kredytowej.

Korzystają głównie dzieci

Z raportu wynika, że w zdecydowanej większości przypadków z pomocy państwa korzystają dzieci: "Prawie trzech na czterech badanych deklaruje, że otrzymywane pieniądze przeznacza przede wszystkim na potrzeby dziecka, 26 proc. mówi, że 500+ finansuje głównie potrzeby całej rodziny, a 2 proc. ankietowanych rodziców przyznaje, że to oni sami najbardziej korzystają z pieniędzy otrzymywanych na dzieci".

Warta ponad 2,1 mld zł miesięcznie pomoc państwa wydawana jest w pierwszej kolejności na edukację i odzież. Pozwala też zwiększyć wydatki na zakup żywności oraz zorganizowanie wakacji. Na dalszym miejscu znalazło się oszczędzanie i wyższe wydatki na zabawki. Wśród wydatków finansowanych pomocą 500+, które zdobyły co najmniej kilkanaście procent wskazań, znalazły się także poprawa warunków mieszkaniowych, rozrywka oraz kultura.

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przez 13 miesięcy, w okresie od kwietnia 2016 r. (gdy ruszył program) do maja 2017 r. wypłacono ponad 27,6 mld zł na 3,97 mln dzieci, czyli 57,7 proc. osób przed 18 rokiem życia.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.