Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ponad 1000 leków bezpłatnych dla seniorów

BEZPLATNELEKICznF

Ministerstwo zdrowia opublikowało listę leków, które od 1 września 2016 r. są bezpłatnie dostępne dla Polaków w wieku powyżej 75 lat. W wykazie jest ponad 1100 preparatów. Zdaniem ekspertów, ministerialna lista zapewnia seniorom równy dostęp do leków na najczęstsze choroby.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych leków jest bardzo ważną sprawą, ponieważ szacuje, że 17 proc. wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku pieniędzy w domowym budżecie. Jak zaznaczył, może się wydawać, że nie jest to duży odsetek, ale jeśli przełoży się go na konkretnych ludzi, to jest "zdecydowanie zbyt dużo". Wiele wskazuje na to – dodał Radziwiłł - że większość w tej grupie stanowią najwięksi konsumenci leków, czyli osoby starsze.

Zrealizowano postulat wyborczy

Ten krok rządu zdecydowanie ulży budżetom seniorów – przyznał Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego. Z badania „PolSenior” przytaczanego przez Instytut wynika, że nie wykupywanie leków przez znaczną część starszych Polaków miało negatywny wpływ na skuteczność leczenia, a co za tym idzie – na pogarszające się zdrowie seniorów.

Lista zawsze 10 dni przed

Resort zdrowia zapewnił, że chce ugruntować dobrą praktykę publikacji listy na dziesięć dni przed jej wejściem w życie. Wiceminister Marek Tombarkiewicz uściślił, że bezpłatne leki będą otrzymywać chorzy, którzy w dniu 1 września będą mieli ukończone 75 lat.

Według niego, bezpłatne leki z wykazu to najczęściej przepisywane seniorom preparaty, między innymi kardiologiczne czy neurologiczne, ale z wielu grup terapeutycznych. Są to zarówno bardzo nowoczesne środki, do których pacjenci dopłacali nawet setki złotych, jak i te najbardziej popularne.

Są nowe specyfiki

Na liście leków refundowanych, która ukazuje się co dwa miesiące, znalazło się kilka nowych pozycji. Tańsze będą specyfiki np. dla chorych na schizofrenię, Parkinsona, raka jajnika i cierpiących z powodu bólu w chorobach nowotworowych.

Tu lista leków refundowanych od 1.09.2016

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.