Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polskie NIE dla euro

POLSKIENIEDLAEUROCznF

Żaden z nowych wysokich urzędników w ministerstwie finansów nie ma w zakresie swoich obowiązków działań na rzecz integracji Polski z europejską unią walutową. Poprzednio tymi sprawami zajmował się wiceszef ministerstwa.

Takie konstruowanie obsady nowego rządu jest zgodne z systemem wartości tworzących go polityków. PIS jest konsekwentnie przeciwne przyjmowaniu euro w ściśle określonym czasie. Zdaniem partii rządzącej, złotówka jest atrybutem suwerenności, a jeszcze ważniejsze jest, że sprawdziła się jako instrument polityki gospodarczej. „W obecnych warunkach nie ma żadnego sensu wprowadzać euro w Polsce, bo zarobki Polaków i ich siła nabywcza nie są porównywalne z zarobkami i siłą nabywczą w strefie euro” - wyjaśnił Henryk Kowalczyk (PiS), który w rządzie Beaty Szydło został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Również premier B. Szydło deklaruje, że Polska nie będzie w strefie euro, dopóki ta strefa nie będzie stabilna, ale przede wszystkim nasza gospodarka i nasze zarobki będą na poziomie jak w państwach Europy Zachodniej. W innym wypadku grozi nam scenariusz grecki – podkreśla premier.

Przyjęcie przez Polskę euro staje się także coraz bardziej wątpliwe z powodu kryzysów w strefie unijnej waluty. Przede wszystkim jednak niezbędna byłaby zmiana polskiej konstytucji. Taka nowelizacja jest obecnie mało prawdopodobna. Na razie ustawa zasadnicza podkreśla role NBP i Rady Polityki Pieniężnej w zakresie dbania o narodową walutę, czyli o złotego.

Z poglądami rządzących, w sprawie ewentualnej zmiany waluty, zgadza się zdecydowana większość rodaków. 54 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie w Polsce euro będzie czymś złym, a według 68 proc. wpłynęłoby to niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych – podał TNS Polska w raporcie „Przyjęcie wspólnej waluty euro. Czerwiec 2015”. Natomiast w grudniu 2015 ta sama pracownia poinformowała, że 66 proc. Polaków jest przekonanych, iż wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania było zaledwie 13 proc. badanych, którzy spodziewali się pozytywnych zmian. Połowa ankietowanych (50 proc.) uważała, że przyjęcie przez Polskę euro "będzie czymś złym".

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.