Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polskie bezrobocie najniższe od ponad ćwierć wieku

BEZROBOCIEOD26LATCznF

Stopa bezrobocia we wrześniu 2017 r., jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), wyniosła 6,8 procent. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 r., czyli od 26 lat. Takie dane to dobra wiadomość dla pracowników i osób szukających zatrudnienia, ale niezbyt radosna dla pracodawców. W ujęciu rocznym polskie bezrobocie spadło o 1,5 punktu procentowego. W porównaniu z sierpniem 2017 r. wskaźnik bezrobocia był mniejszy o 0,2 punktu procentowego.

Dane GUS okazały się lepsze niż wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które na początku października podawało, że we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 6,9 proc.. Na przestrzeni roku GUS odnotował spadek liczby osób bezrobotnych o 207 tys..

Na koniec września 2017 bez pracy pozostawało 1 117,1 tys. Polaków zdolnych do jej podjęcia. Najniższe bezrobocie we wrześniu było w województwach wielkopolskim – 4 proc., małopolskim i śląskim - 5,5, pomorskim – 5,7 i mazowieckim – 5,9. Najwyższe w warmińsko-mazurskim - 11,8, kujawsko-pomorskim - 10,1, podkarpackim – 9,7 oraz podlaskim i zachodniopomorskim - 8,9.

Według GUS, liczba osób bezrobotnych starszych niż 55 lat wyniosła we wrześniu 2017 ok. 230 tys., czyli stanowiła ok. 20 proc. wszystkich bezrobotnych. Prawdopodobnie część z tych osób, w wyniku obniżenia wieku emerytalnego, zostanie wykreślona z rejestru. Spowoduje to dalszy spadek rejestrowanego bezrobocia tylko z tego powodu.

Jednak zdaniem ekspertów, dalszy spadek stopy bezrobocia nie jest taki pewny, ponieważ wrzesień to ostatni miesiąc prac sezonowych. Ponadto zwracają uwagę, że skoro narasta deficyt pracowników, to znaczy, iż osoby pozostające bezrobotnymi albo nie chcą pracować, albo nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, by znaleźć zatrudnienie. Na podstawie danych z ubiegłego roku i lat poprzednich ekonomiści szacują, że do końca roku 2017 bezrobocie może wrócić do poziomu 7 proc..

Wniosek z tych danych i szacunków jest prosty – jeśli rzeczywiście chcemy znaleźć zatrudnienie, to powinniśmy zrobić to szybko. Jednak najważniejsze będzie rozejrzenia się czy nasze wykształcenie i umiejętności praktyczne odpowiadają potrzebom pracodawców – jeśli nie, to jak najszybciej winniśmy zastanowić się nad kursami, czy stażami nawet bezpłatnymi na początku, by uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.