Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polska liderem w sprawiedliwych płacach kobiet

OECDPOLSKACznF

Nasz kraj awansował o 3 pozycje i znalazł się na 9. miejscu rankingu "Women in Work Index", sporządzonym przez PwC - znaną firmę analizującą światową gospodarkę. Badanie pozycji zawodowej kobiet przeprowadzono w państwach należących do OECD. To grupa 35. najwyżej rozwiniętych gospodarczo krajów świata i jednocześnie demokratycznych (dlatego w tej grupie nie ma np. Chin).

Polska w najnowszym zestawieniu (z 2017 r.) zanotowała największy wzrost spośród wszystkich krajów OECD. Zajmując 9. pozycję, znalazła się tuż za Finlandią i powyżej Szwajcarii. Tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej dziesiątce znalazła się Słowenia (5. lokata). To skutek zmian badanych w ciągu dwóch lat. W perspektywie od 2000 r. największy awans zanotowały: Izrael – z 26. na 14. pozycję, Polska (z 19. na 9.) i Belgia. Natomiast największy spadek pozycji na rynku pracy dotknął Amerykanki (z 9. na 20.), Portugalki i Czeszki.

Zarobki Polek i Polaków niemal równe

Polski skok w najnowszym (z 2017 r.) zestawieniu to skutek spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najważniejszym jednak korzystnym wyróżnikiem sytuacji Polek są… kobiece płace. Dokładniej, mała różnica między zarobkami pań, a pensjami obywateli naszego kraju płci męskiej. Krajami o najniższej różnicy wynagrodzeń między mężczyznami a kobietami okazały się Słowenia i Nowa Zelandia – 6 proc. oraz właśnie Polska – 7. Największa różnica występuje w Korei Południowej – 36 proc., Japonii – 26 i Niemczech – 22 proc.. Średnia dla całej OECD to 16 proc.. Przy obecnym tempie wyrównywania płac nastąpi to najwcześniej w Polsce, Luksemburgu i Belgii. Pierwszy osiągnąć może to nasz kraj - już w 2021 r.. Najpóźniej możliwe będzie to w Niemczech (aż w… 2297 r.!), Hiszpanii i Korei Południowej. Prognozowany średni czas procesu wyrównania płac między płciami dla całej grupy OECD to 95 lat.

Ranking PwC "Women in Work Index" powstaje na podstawie analizy szeregu wskaźników, takich jak - stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienia (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.