Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polska gospodarka nie przestaje przyspieszać

SZYBKAGOSPODARKA500RW

Dzięki programowi 500+ polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Skomentowała tak komunikat GUS o wynikach gospodarki za marzec 2017 r.. który poinformował o znacznym wzroście wszystkich najważniejszych wskaźników.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że sprzedaż detaliczna w marcu 2017 wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym – o 16,5 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc.) mebli, AGD i RTV (18,1 proc.), prasy i książek (o 17,8 proc.). Wynagrodzenia wzrosły o 5,2 proc., a zatrudnienie o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

"W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500+ oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń" – oceniła minister Rafalska. Jej zdaniem, dane GUS pokazują, że stać nas na więcej - nie tylko zaspokajanie bieżących potrzeb. Rafalska podkreśliła, że z satysfakcją obserwuje marcowy spadek sprzedaży wyrobów alkoholowych ( o 3,4 proc.), bo przy wprowadzaniu programu 500+ opozycja podnosiła, iż pieniądze dla rodzin zostaną przeznaczone na alkohol. Szefowa resortu rodziny i pracy zwróciła przy tej okazji uwagę na wzrosty sprzedaży odzieży, obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV, książek. "To jest wszystko, co jest niezbędne, najpilniejsze dla rodziny - takie codzienne wydatki, na które wiele rodzin wcześniej nie mogło sobie pozwolić" - powiedziała E. Rafalska.

Podkreśliła, że rosną wpływy z VAT

Zauważyła, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a marcowy wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż się spodziewano. "Dla mnie efekt +500 plus+ jest widoczny gołym okiem, a teraz jest też potwierdzony twardymi danymi GUS-u; inwestycje i pieniądze z programu napędzają gospodarkę" - oceniła. Jednocześnie przypomniała, że efektów 500+ oczekiwano już od pierwszych miesięcy obowiązywania programu. Tymczasem ona ostrzegała, że najpierw rodziny muszą pospłacać długi, a dopiero później wymienić zużyty sprzęt domowy czy wysłać dzieci na wakacje.

Rządowy program "Rodzina 500 plus" ruszył w kwietniu 2016 r.. Korzysta z niego 2 mln 560 tys. rodzin, świadczenie otrzymuje 3 mln 820 tys. dzieci. Program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18. roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.