Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polscy małżonkowie bez finansowych tajemnic

ZAROBKIPOLAKOWCBOSCznF

Niemal wszyscy małżonkowie twierdzą, że mąż lub żona wiedzą, ile zarabiają – poinformowało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Centrum przeprowadziło sondaż w kwietniu 2018 r. Z tego samego badania wynika też, że tylko mniej niż połowa par pozostających w związkach nieformalnych nie ma przed sobą finansowych tajemnic. Może to oznaczać, że wiedza o zarobkach traktowana jest przez Polaków jako informacja prywatna, ujawniana najbardziej zaufanym osobom – stwierdzili autorzy badania.

Z sondażu CBOS wynika, że 94 proc. osób, pozostających w związku małżeńskim, wzajemnie zna swoje zarobki. W związkach nieformalnych dotyczy to tylko 47 proc. "Większe zróżnicowanie wśród osób pozostających w niesformalizowanych relacjach może bowiem wynikać z różnorodności (pod względem czasu trwania czy intensywności) takich związków" – napisali autorzy opracowania tłumacząc, że decydujący jest tu poziom zaufania, który jest o wiele wyższy w przypadku małżeństw.

Znacznie rzadziej wiedzę o zarobkach posiadają dzieci (29 proc.) i rodzice (25 proc.). "Jeszcze rzadziej są to przyjaciele (12 proc.), członkowie dalszej rodziny (9 proc.) oraz współpracownicy (8 proc.). Niezwykle rzadko zdarza się, by takie informacje mieli sąsiedzi (4 proc.) lub dalsi znajomi (2 proc.). Więcej niż co dziesiąty ankietowany (12 proc.) deklaruje, że nikt nie wie, ile zarabia" – podało CBOS.

Badacze wywnioskowali, "że wysokość dochodów jest informacją, którą Polacy nie lubią się dzielić poza bardzo wąskim gronem najbliższych osób. Całkowitą dyskrecję pod tym względem najczęściej przejawiają uczniowie i studenci (40 proc. z nich deklaruje, że nikt nie wie, jakie uzyskują dochody), a także najmłodsi badani (25 proc. osób w wieku 18-24 lata), respondenci posiadający wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne (20 proc.) oraz źle oceniający własne warunki materialne (20 proc.). Wyróżniają się także ankietowani pracujący na własny rachunek (21 proc.)".

Za to wysoka jest wiedza współpracowników o ich zarobkach. Według CBOS, w zakładach pracy znajomość tego, ile zarabiamy - w stosunku do wszystkich lub części współpracowników - posiada 63 proc. Tylko 25 proc. deklaruje, że nie ma takich informacji. Jednocześnie większość (55 proc.) uważa, że współpracownicy nie powinni znać wysokości swoich zarobków, ale niewiele mniej ma odmienne zdanie. 40 proc. chce bowiem poznać pensje innych zatrudnionych w ich firmach. Ponadto co trzeci Polak uważa, że informacje o dochodach prywatnych osób powinny być powszechnie dostępne, lecz w tym przypadku przewaga przeciwników takiego rozwiązania jest znaczniejsza, bo obejmuje 56 proc. pytanych.

Natomiast powszechnym zainteresowaniem cieszy się wiedza o wynagrodzeniach na wyższych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa (85 proc.) i w administracji publicznej (83 proc.). Dwie trzecie respondentów chce też jawności zarobków wszystkich pracowników spółek Skarbu Państwa, a 57 proc. - wszystkich zatrudnionych w administracji publicznej. W przypadku firm prywatnych takich informacji domaga się tylko 21 proc. Polaków.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.