Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Połowa młodych Europejczyków bez pracy

MLODZIEUROPACznF

Niemal co drugi młody mieszkaniec Unii Europejskiej nie ma stałej pracy. W Polsce bezrobocie wśród takich osób sięga 27 procent. Tak dramatyczne statystyki to nie tylko skutek załamania gospodarczego. Kryzys jedynie uwidocznił jaskrawo zły stan rynku pracy i systemów ubezpieczeń społecznych na Starym Kontynencie.

Bezrobocie wśród Europejczyków w wieku 15-24 lat, od roku 2007 do 2013, wzrosło prawie dwukrotnie znaczniej niż wśród ogółu zatrudnionych. Według Eurostatu, w trzech hiszpańskich regionach (Andaluzja, Kastylia-La Mancha i Wyspy Kanaryjskie) oraz w greckiej Macedonii bezrobocie wśród młodych wzrosło w przytoczonym okresie o ponad 40 pkt proc.

Generalnie alarmujące jest, że wzrost stopy bezrobocia wśród młodych w 244. regionach UE jest niemal dwukrotnością wzrostu bezrobocia ogółem.

Poziom bezrobocia rośnie od wielu lat

Ekonomiści OECD twierdzą, że od 1980 r. sukcesywnie zwiększa się ryzyko ubóstwa wśród młodych osób, przy jednoczesnym spadku tego ryzyka w przypadku osób żyjących z emerytury (wiek powyżej 65 lat). W 1980 r. odsetek osób żyjących poniżej tzw. względnego progu ubóstwa był nieznacznie wyższy dla osób w wieku 66-75 lat, w porównaniu z osobami w wieku 18-25 lat.

W 2011 r. ryzyko ubóstwa wśród młodych stanowiło już 160 proc. tego ryzyka dla całego społeczeństwa, a dla osób w wieku 66-75 lat - jedynie 73%. To niebezpieczny proces przyspieszającego przepływu bogactwa od młodszych do starszych pokoleń.

Przyczyny kryzysu na rynku pracy

Znaczny wpływ na to zjawisko ma europejski system ubezpieczeń społecznych.

Wysokie podatki i składki szczególnie dotkliwie wpływają na zatrudnienie osób młodych, bo wiąże się ono z wyższym ryzykiem dla pracodawcy. Próbami zmniejszenia tego ryzyka są zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli śmieciowe, lub na czarno, a więc brak umowy w ogóle. W efekcie młodzi pracownicy są znacznie słabiej chronieni przed zwolnieniami i tak w sytuacji pogorszenia koniunktury oni w pierwszej kolejności tracą zatrudnienie.

Inne bariery dla młodych to sztywne regulacje rynku pracy i bariery dostępu do zawodów. Ponadto specjalne przywileje branżowe, które gwarantują określonym grupom wieloletnie zatrudnienie, lub wysokie odprawy. Koszt tego typu ochrony socjalnej (lub wprost ochrony miejsc pracy) spada na pozostałych członków społeczeństwa, którzy nie są objęci tego typu przywilejami.

W efekcie młodzi i często dobrze wykształceni Europejczycy nie są w stanie konkurować o zatrudnienie ze starszymi, którzy mają różne gwarancje i odprawy, powodujące że pracodawcy nie opłaca się ich zwalniać. Jednym z negatywnych skutków może być np. - obserwowane już w Polsce - zmniejszenie atrakcyjności studiowania.

Czy rządy mogą zachęcić do zatrudniania młodych?

Organizacje przedsiębiorców w odpowiedzi na takie pytanie wskazują na dofinansowanie przez państwo (pokrycie kosztów zatrudnienia w całości, lub części) i lepszą edukację, bardziej dopasowaną do potrzeb firm. Ich właściele dowodzą, że zatrudnienie młodych to inwestycja w rozwój, której koszty są wysokie i zwracają się dopiero po latach.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.