Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polki chętniej opiekują się dziećmi

KOBIETY500PRACACznF

Od wprowadzenia programu „Rodzina 500+” już ponad 150 tys. polskich kobiet zrezygnowało z aktywności zawodowej, by poświęcić się wychowaniu dzieci. Ten pozytywny społecznie trend jest jednak powodem niepokoju wśród pracodawców, z których 40 proc. skarży się na problemy ze znalezieniem pracowników.

Polki, pracujące na umowach śmieciowych lub za minimalne stawki, od razu przeliczyły, że przy np. trójce dzieci wartość świadczeń jest bliska wysokości ich zarobków. Według szacunków, finansowanie z programu „Rodzina 500+” może w dłuższym terminie ograniczyć aktywność zawodową wśród rodziców o kolejne 235 tys. osób.

Obecnie niepracujących kobiet jest w Polsce ok. 819 tys. Ponad połowa ma wykształcenie średnie lub wyższe. Rezygnacja z pracy może mieć negatywne konsekwencje także dla samych kobiet – przestrzegają pracownicy agencji pracy, którzy są zainteresowani wysoką liczbą osób poszukujących zatrudnienia. Aktualna sytuacja utrudnia im więc działalność. Niemniej warto przytoczyć ich zastrzeżenie ws. ewentualnych problemów kobiet z powrotem na rynek pracy, kiedy już odchowają dzieci. W dalszej perspektywie oznaczać to może niskie emerytury.

Ważna wolność wyboru

Niemniej, program 500+ zwiększa wolność wyboru polskich mam. Mogą teraz w większym zakresie swobodnie decydować: Czy realizować się w karierze zawodowej, bo świadczenia mogą umożliwić np. opłatę żłobka lub przedszkola? Czy też zamiast zaniedbywać rodzinę - bo muszą pracować za głodowe stawki na przeżycie – mogą, nie pogarszając sytuacji prywatnych finansów, staranniej zająć się wychowaniem potomstwa?  

Generalnie efekty programu mogą okazać się więc nie tylko korzystne demograficznie, ale również podnieść poziom ogólnie pojmowanej edukacji młodych Polaków i umocnić pozycję kobiet na rynku pracy – co już zaczyna się dziać.

Zapłaćcie im więcej

Natomiast narzekania niektórych pracodawców i ich lobbystów na efekty 500+ najlepiej podsumował Prezydent Andrzej Duda, mówiąc: "Kiedy słyszę lament w gazetach, że niektóre firmy mają problem, bo się pracownice zwalniają, bo jest program 500 plus i kobiety mówią, że im się nie opłaca pracować za 1200, to mówię - to bardzo dobrze, to im zapłaćcie więcej”.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.