Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polacy pewni pracy

POLACYPEWNIPRACYCznF

Nasi pracownicy są pewni swoich kwalifikacji zawodowych. Aż 86 proc. z nich w 2018 r. uważało, że posiada takie, które gwarantują im sukces. To wzrost o 6 pkt proc. rok do roku - podał raport ADP "Workforce View in Europe". Zaskakująco nasz kraj przyjął najwięcej czasowych migrantów zarobkowych na świecie. Wyprzedziliśmy m.in. USA, znane z imigracji zarobkowej. Poinformował o tym raport OECD za 2017 r. Ponadto, według statystyk krajowych, polskie bezrobocie stało się rekordowo niskie; zbliżyło się do 5 proc.

Tak dobra sytuacja polskiego rynku pracy we wrześniu 2019 r. stała się możliwa dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarki. Na to zaś wpływ w dużym stopniu, zdaniem specjalistów, miała wysoka konsumpcja, napędzana przez wzrost płac i programy społeczne rządu, z 500+ na czele. Według statystyk europejskich, stopa bezrobocia w Polsce spada coraz bliżej 3 proc. i w drugiej połowie 2019 r. nieznacznie lepsze wskaźniki w Unii Europejskiej miały tylko Czechy i Niemcy. Te dobre dla pracujących Polaków tendencja ma podtrzymać program szybkiego wzrostu płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2020 r. będzie wynosić 2600 zł brutto. Kwota nie przestanie rosnąć, osiągając pod koniec roku 3 000 zł. Natomiast w 2023 r. ma osiągnąć 4 000 zł. W 2016 r. ta stawka wynosiła 1 850 zł. Dodatkowo od 2019 r. świadczenie 500+ zostało rozszerzone na wszystkie polskie dzieci niezależnie od ich liczby i dochodów w rodzinie. PiS zapowiedziało też rozszerzenie pomocy państwa dla osób niepełnosprawnych oraz rencistów i emerytów. W efekcie na rynek napływa coraz większa liczba pieniędzy, za które Polacy kupują wytwarzane również w kraju towary i usługi. Przy czym inflację udało się zatrzymać na bezpiecznym poziomie ok. 3 proc., co nie powoduje nadmiernego wzrostu kosztów utrzymania. 

Ten ostatni czynnik stał się, według międzynarodowych specjalistów, przyczyną niespotykanego wcześniej zainteresowania naszym krajem wśród cudzoziemców szukających lepszej płacy niż w ich krajach. Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie - podało OECD (organizacja skupiająca najwyżej rozwinięte gospodarczo kraje świata). W ciągu analizowanego roku przyjechało do nas 1,1 miliona obcokrajowców, którzy podjęli pracę w okresie krótszym niż 12 miesięcy. Wyprzedziliśmy m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy. Znane od co najmniej dwóch stuleci, jako kraj imigracji zarobkowej, USA przyjęły blisko 700 tys. pracowników okresowych, zaś Niemcy ponad 400 tysięcy. Eksperci są zgodni, że tak znaczny napływ zagranicznych pracowników był konieczny, by polska gospodarka mogła rosnąć nadal w szybkim tempie. Pamiętajmy bowiem, że nasze społeczeństwo starzeje się, a wciąż nie jesteśmy w stanie ściągnąć z powrotem do kraju ok. 2 milionów rodaków, którzy za pracą wyjechali na Zachód z powodu upadku, a później nierównomiernego rozwoju narodowej gospodarki w latach 1989-2015. Prócz pracowników sezonowych do Polski przyjeżdża też coraz więcej ludzi, którzy podejmują stałą pracę i często sprowadzają swoje rodziny do nas tak, jak my sami czyniliśmy na zachodzie Europy przez poprzednie lata. W świetle danych ZUS z 2019 r. aż 90 proc. płacących składki wśród imigrantów to pracownicy z Ukrainy, kraju bliskiego nam nie tylko geograficznie, ale i kulturowo. Ukraińcy łatwo adaptują się w Polsce i szybko uczą się języka, co pozwala uniknąć napięć społecznych widocznych w przypadku imigracji w innych krajach. Jednak szybko rozwijająca się polska gospodarka przyciąga też coraz częściej pracowników z tak odległych krajów świata jak Nepal czy Indie. Na razie wśród cudzoziemskich pracowników przeważają wykonujący proste zawody np. w usługach czy budownictwie. Niemniej, przybywać będzie stopniowo specjalistów wyższej klasy, jak informatycy. Taki generalnie pozytywny trend stwarza jednak zagrożenia dla tych rodaków, którzy nie będą stale podnosili swoich kwalifikacji, bowiem mogą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem swojego miejsca na nie tylko atrakcyjniejszym finansowo, ale też bardziej wymagającym rynku pracy.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.