Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polacy masowo oszukani na sms-y

160TYSOSZUKANYCHCznF

Ostrożności w posługiwaniu się nowymi technologiami nigdy za dużo. Tym razem przestępcy postanowili wyłudzić pieniądze przez fałszywe strony internetowe oraz masową wysyłkę wiadomości sms o podwyższonej płatności. Policja szacuje, że oszukanych mogło zostać co najmniej 160 tys. Polaków, którzy wysłali odpowiedzi. Według prokuratury, przestępczy proceder trwał od 2014 roku.

Cyberprzestępcy zarejestrowali setki stron internetowych z konkursami oferującymi wygranie np. bonów pieniężnych na różne towary. Warunkiem udziału w tej loterii było wysłanie wiadomości sms typu premium o podwyższonej płatności, której koszt wynosił 30,75 zł brutto. Oszuści swoje konkursy adresowali głównie do młodych i reklamowali je na Facebooku poprzez podstawione osoby i fałszywe funpage mające tysiące "polubień" oraz liczne pozytywne komentarze.

Milionowe „zarobki”

Jak ustalili policjanci, przestępcy tylko z tytułu rozliczenia usługi premium sms od jednej firmy ją prowadzącej otrzymali ponad 1,3 mln zł prowizji. Od połowy 2016 roku grupa "przerzuciła" się na tzw. usługi "smsapi", które umożliwiają masową wysyłkę wiadomości sms. Wysyłali oszukańcze wiadomości tekstowe do setek tysięcy odbiorców. Informowali, że na ich numerze została włączona płatna usługa sms premium, a aby ją wyłączyć należy wysłać sms-a o wskazanej treści i na podany numer. W efekcie, wysłanie wiadomości zwrotnej powodowało naliczenie sms-a premium kosztującego 30,75 zł brutto.

W przeprowadzenie masowych wyłudzeń zaangażowanych było ośmiu młodych ludzi w wieku 18-26 lat, którzy trafili do aresztu. Grozi im kara do ośmiu lat więzienia.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.