Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Podwójne standardy żywności w UE mają zniknąć

V4KEZYWNOSCCznF

Już we wrześniu mają być opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. Stosowania przez wielkie koncerny podwójnych standardów produktów spożywczych w Unii. Lepszych na Zachodzie, a gorszych na Wschodzie. Do tego w tych samych cenach, a nawet w naszych sklepach droższych.

Upoważniony do występowania ws. standardów żywności w imieniu krajów wyszehradzkich (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), premier Słowacji Robert Fico rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Po tym spotkaniu Juncker przyznał, że wszyscy konsumenci w UE mają prawo dostępu do produktów tej samej jakości.

"Nie podoba mi się idea, w której w Unii Europejskiej (UE) mogłaby istnieć druga kategoria mieszkańców. To całkowicie nieakceptowalne. Razem pracujemy nad tym, by to zmienić" - stwierdził Juncker. Zapowiedział też, że Komisja Europejska ma opublikować we wrześniu 2017 r. specjalne wytyczne dotyczące prawodawstwa unijnego związanego z jakością i bezpieczeństwem żywności, które pomogą państwom w walce z nieuczciwymi praktykami producentów. Juncker dodał, że nie wyklucza, że niezbędne będzie w przyszłości wprowadzenia nowego unijnego prawa dotyczącego jakości żywności.

Fico odpowiedział: "Drodzy koledzy z zagranicy. Jeśli sądzicie, że to śmieszny problem, jak zareagowalibyście na to, że identyczne produkty w jednym kraju zawierają wieprzowinę, a w innym coś w rodzaju kurczaka za tę samą cenę. To jest poważny, europejski problem. To nie jest sprawa tylko słowacka. Mówię o 65 mln osób żyjących w krajach V4 (Grupy Wyszehradzkiej). Nie możemy tolerować, że austriacka czekolada ma w Austrii przy tej samej cenie lepszą jakość niż na Węgrzech, w Polsce, Czechach i na Słowacji".

Razem łatwiej walczyć w Brukseli

Kwestia sprzedawanych w Europie Środkowej produktów spożywczych gorszej jakości niż w Europie Zachodniej była tematem spotkania Grupy Wyszehradzkiej w marcu tego roku w Warszawie. "Podjęliśmy decyzję o tym, aby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował" - powiedziała wtedy premier Beata Szydło. Dodała też, że V4 występuje z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.