Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Podatki od prezentów

PODATKIODPREZENTOWCznF

Ministerstwo finansów przyznało, że fiskus ma zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązku podatkowego przy darowiznach. Stąd nie powinny być dla nas zaskoczeniem żądania urzędów skarbowych w tym zakresie. Kontrole mogą pojawiać się np. po ślubach, aby określić wartość prezentów otrzymanych przez Państwo Młodych. Tymczasem z reguły zapominamy, że w zakresie danin od darowizn istnieją precyzyjne przepisy, które nakazują płacić podatki. Prawo dokładnie określa od jakiej wartości prezentów fiskus może żądać opłaty.

Prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnym mogą być przedmiotem darowizny, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - podkreśliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską w lipcu 2019 r. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W tym zwłaszcza gotówka w kopertach przekazywanych najczęściej nowożeńcom. “W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy" – wyjaśnił resort finansów.

Kwota wolna od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuków, rodzeństwa) wynosi - 9 tys. 637 zł, do II grupy podatkowej - 7 tys. 276 zł oraz do III grupy (głównie osoby niespokrewnione) - 4 tys. 902 zł. Jeżeli nabycie (obdarowanie) od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatniego nabycia dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia. Przy czym, w przypadku nabycia darowizn w kwotach wolnych od podatku nie istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego lub ich zgłoszenia organowi podatkowemu. Przy obliczaniu kwot wolnych od podatku nie sumuje się wartości majątku nabytego od różnych osób.

Natomiast osoby najbliższe (m.in. dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek) mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem zgłoszenia nabytych rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia. W przypadku nabycia pieniędzy dodatkowo trzeba udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania np. na rachunek w banku. Pozostałe osoby, które otrzymały darowizny ponad kwotę wolną muszą złożyć zeznania podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3) w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.