Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Podatek PIT po nowemu

PIT2014CznF

W 2015 roku rozliczenie deklaracji PIT za rok 2014 ma być przede wszystkim elektroniczne, a urzędnicy skarbówki powinni pomagać podatnikom w wypełnianiu formularzy. Zwłaszcza przesyłanie deklaracji za pośrednictwem Internetu może znacznie zaoszczędzić czas.

26 września 2014 r. Parlament uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Ustawa z 26.09.2014 r. Dz. U. z 2014 r. poz. 1563). Przepisy ustawy odnoszą się do uruchomienia w roku 2015 usługi dotyczącej wstępnego wypełniania zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PFR). Takie rozwiązanie ma na celu zapowiadane wprowadzenie wypełniania PIT przez administrację w imieniu podatnika, a także ograniczenie liczby dokumentów w wersji papierowej przesyłanych do urzędów skarbowych. Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik, mający obowiązek sporządzenia informacji lub deklaracji dla więcej niż 5 podatników (osób fizycznych), będzie zobowiązany do wysyłania dokumentów do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem internetu. Dotyczy to także sytuacji, gdy biuro rachunkowe, wysyła dokumenty w imieniu podatnika. Natomiast, jeśli deklaracje/informacje są przygotowywane dla nie więcej niż 5 podatników i czynności tych nie wykonuje biuro rachunkowe, można je złożyć w formie papierowej.

Ważne!

W 2014 roku zaczął funkcjonować Portal Podatkowy (portalpodatkowy.mf.gov.pl) Ministerstwa Finansów. Utworzony system teleinformatyczny, zawiera szereg informacji, wspierając w ten sposób podatników. Portal umożliwia także składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną (system e-Deklaracje - www.e-deklaracje.gov.pl). Planowana jest rozbudowa portalu, w zakresie możliwości rejestracji i logowania przez podatnika (utworzenie konta). Po zalogowaniu się na swoim koncie, podatnik będzie musiał zweryfikować sporządzone przez administrację podatkową zeznanie i jeśli wszystko będzie poprawnie, wystarczy, że wyśle je za pośrednictwem internetu (poprzez opcję „wyślij”). Natomiast, jeśli pojawią się nieprawidłowości, lub gdy podatnik będzie chciał skorzystać z ulg może nanieść zmiany. Po wysłaniu deklaracji podatnik otrzyma automatycznie urzędowe poświadczenie odbioru. Poza tym użytkownik będzie mógł nie tylko przesyłać deklarację ze swojego konta, ale także elektronicznie odbierać i składać pisma do organów podatkowych.

Nadchodzą kolejne zmiany

Ulga rodzinna

W zbliżającym się rozliczeniu rocznym jedną z najczęściej wykorzystywanych przez podatników ulg będzie z pewnością ulga rodzinna. Pojawiają się zasadnicze zmiany w zakresie wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zwiększy limit ulgi na trzecie dziecko, która wzrośnie z 1668,12 zł do 2000,04 zł. Natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko z 2224,08 zł do 2700 zł. Zmianie nie ulegnie odpis na pierwsze i drugie dziecko, pozostaje kwota 1112 zł. Rodziny otrzymają zwrot kwoty, której nie mogliby odpisać od podatku ze względu na zbyt niskie dochody. Takie rozwiązanie umożliwi otrzymanie dodatkowych pieniędzy, z tym zastrzeżeniem, że nie będą one mogły przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne podlegających odliczeniu. Ważne, że nowe zasady wejdą w życie od 1 stycznia 2015 roku, ale będzie je można zastosować do rozliczeń podatku za rok 2014. Pamiętajmy także, że w deklaracjach składanych w roku 2015 (za rok 2014) możliwe będzie ubieganie się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi. Wniosek należy złożyć na druku PIT/UZ. Wniosek o zwrot dotyczyć będzie okresu od 2014 r. Nie ma możliwości składania wniosku wstecz, i dokonywania zmian zeznań podatkowych za lata wcześniejsze.

Ulga internetowa

W rozliczeniu PIT za 2014 roku z ulgi internetowej będą mogły skorzystać tylko ci podatnicy którzy nigdy wcześniej nie odliczali tej ulgi, bądź rozliczali ją po raz pierwszy w roku ubiegłym. Ulga internetowa przysługuje tylko w dwóch następująco po sobie kolejno latach kalendarzowych. Nie ma możliwości rozłożenia ulgi na lata, które nie następują po sobie.

Iwona Karmasz

Źródło:

www.pit.pl

www.finanse.mf.gov.pl

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/rozliczenia/695345,Zmiany-w-PIT-od-2015-roku-epodatki-i-PFR.html

http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1243519,Fiskus-wypelni-PIT-za-podatnika-Sejm-uchwalil-nowelizacje

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.