Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Planujemy budżet

plan22

Sporządzenie budżetu, czyli planowanie wpływów i wydatków w danym okresie, to najprostsza metoda zarządzania naszymi pieniędzmi. Budżet pokaże, czy mamy wystarczającą sumę pieniędzy na cel, który sobie założyliśmy. Uchroni nas to także przed pochopnymi wydatkami na zachcianki oraz nauczy, że zarobione pieniądze powinny wystarczyć od wypłaty do wypłaty. Mając kontrolę nad swoimi wydatkami, podejmujemy przemyślane decyzje co do tego, jak najlepiej wydawać swoje pieniądze i sprawić, aby pracowały dla nas.

Istnieje szereg narzędzi mogących pomóc w zarządzaniu oszczędnościami. Jednym z nich jest plan finansowy przedstawiający nasze wpływy oraz planowane wydatki, np. w okresie miesiąca. W tym celu można skorzystać ze specjalnego, darmowego programu komputerowego. Można także posłużyć się kartką i długopisem. Budżet składa się z wpływów pochodzących z wynagrodzenia za pracę, kieszonkowego, darowizn, wydatków stałych (oszczędności, ubezpieczenie samochodu, abonament komórki itp.), wydatków zmiennych (paliwo do auta, ubranie, rozrywki, jedzenie). Po zsumowaniu wpływów oraz dodaniu wszystkich elementów dotyczących wydatków stałych i zmiennych dokonujemy bilansu. Jeżeli kwota wydatków jest wyższa niż dochodów, to wyraźny sygnał dla nas, że należy zrezygnować z części wydatków, by zbilansować budżet i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Posiadanie konta internetowego bardzo ułatwia kontrolę nad zgromadzonymi na nim środkami. O każdej porze dnia i nocy można sprawdzić, ile pieniędzy zostało na rachunku. Dzięki temu wiadomo, na co można sobie jeszcze pozwolić w danym miesiącu, a z czym należy się wstrzymać. W ten sposób widać, jaki jest stan finansów i łatwo podzielić kwotę, którą się dysponuje, przez liczbę dni pozostałych do następnej wypłaty. Jednak regularne sprawdzanie stanu konta to tylko połowa sukcesu. Trzeba mieć dużo silnej woli, aby zrezygnować czasem z kupienia sobie tego, na co akurat ma się ochotę. Jeśli jednak nauczymy się planować swoje wydatki, unikniemy popadania w długi i związanego z tym stresu. Sporządzenie budżetu zawierającego szczegółowe zestawienie dochodów i wydatków, uszczelnienie „wycieków” pieniędzy w domowym budżecie pozwolą znaleźć sposoby na oszczędzanie i inwestowanie naszych pieniędzy na lokatach, funduszach inwestycyjnych czy na giełdzie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.