Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Plaga pogłębiającej się biedy

NIEROWNOSCIROSNACznF

Szef Międzynarodowej Organizacj Pracy (MOP), Guy Ryder alarmuje, że od wybuchu światowego kryzysu w 2008 roku zlikwidowano ponad 61 milionów miejsc pracy, a przewiduje się, że bezrobocie będzie rosnąć do końca dziesięciolecia.

W raporcie MOP podkreślono, że sytuacja jest zróżnicowana. W Stanach Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii odnotowano poprawę. Natomiast w wielu krajach o rozwiniętych gospodarkach, głównie w Europie, sytuacja pod względem zatrudnienia jest i będzie trudna.

Polityka oszczędności, zwłaszcza w Europie, przyczyniła się do spektakularnego wzrostu bezrobocia - ocenił Ryder.

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - o co najmniej 11 milionów - pogłębią się więc nierówności społeczne.W 2019 roku bez pracy może być ponad 219 milionów ludzi na całym świecie.

To zagraża nie tylko indywidualnym szansom życiowym, ale przede wszystkim całej gospodarce światowej.

Szef MOP ostrzegł, że niskie zarobki skłonią ludzi do mniejszej konsumpcji, a inwestycje pozostaną na umiarkowanym poziomie, co z pewnością będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Nierówności w dochodach w niektórych gospodarkach rozwiniętych będą zbliżać się do poziomu w gospodarkach rozwijających się.

MOP przestrzega, że taka sytuacja jest szczególnie groźna w krajach i regionach, w których bezrobocie młodych jest wysokie, lub gwałtownie rośnie. Generalnie odnotowano tam wzrost o 10 proc. liczby niepokojów społecznych wobec sytuacji sprzed kryzysu z 2008 roku.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.