Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Płace rosną szybciej od zatrudnienia

PLACEROSNASZYBCIEJCznF

Polska gospodarka coraz przyjaźniejsza dla pracowników. Średnia płaca brutto w marcu 2018 r. wyniosła 4886,56 zł i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 6,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie w tym samym czasie podskoczyło o 3,7 proc.. GUS badał sytuację firm zatrudniających więcej niż 9. pracowników. Ogółem w tych przedsiębiorstwach pracowało ponad 6,205 mln Polaków. W całym I kwartale 2018 ich przeciętna miesięczna pensja, w porównaniu z I kwartałem 2017, wzrosła o 7,1 proc..

To nie koniec dobrych wiadomości dla pracowników. Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za marzec 2018 r. potwierdziły, że w tym miesiącu wzrosła wyraźnie liczba ofert pracy. Do Urzędów Pracy zgłoszono niemal 150 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o ponad 13 proc. więcej niż w lutym. Tymczasem statystyki unijne wykazały że w całej Unii Europejskiej większe problemy z pozyskaniem pracowników niż w Polsce występowały tylko na Węgrzech. Europejski Bank Inwestycyjny przestrzegł nawet, że narastanie takiej tendencji może przyczynić się do spowolnienia wzrostu polskiej gospodarki, której coraz trudniej pozyskać pracowników. Według unijnego urzędu statystycznego (Eurostatu), na koniec 2017 r. w całej gospodarce polskiej koszty pracy wzrosły o 6,5 proc. rok do roku. W przemyśle było to ponad 9 proc., a w budownictwie nawet 14. Jednocześnie sytuacja na rynku spowodowała obniżenie tempa wzrostu inflacji, która zatrzymała się na poziomie ok. 2 proc.. W takiej sytuacji, np. 7-procentowy wzrost wynagrodzeń oznacza realny przyrost ich wartości o 5 proc..

To bardzo dobre wskaźniki dla budżetów domowych pracujących Polaków, ale niezbyt cieszące pracodawców, bowiem wzrostu kosztów pensji swoich załóg nie mogli zrekompensować podwyższeniem cen swoich towarów i usług. Przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach mogą znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji, bowiem wraz z wiosną ruszają wszelkie prace sezonowe, a tradycyjnie latem zwiększy się znacznie zapotrzebowanie na usługi turystyczne. Pracownicy zaś mogą oczekiwać na dalsze podwyżki, albo zacząć szukać lepszych posad, których w takiej sytuacji rynkowej nie powinno brakować.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.