Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Płaca minimalna a 500+

PLACAMINIMALNAA500CznF

Płaca minimalna wzrosła od 1 stycznia 2019 r. o 7,1 proc. - z 2100 zł na 2250 zł brutto. To dobra wiadomość dla półtora miliona Polaków, którzy odbierają taką pensję. Jednak może być niepokojąca dla osób pobierających świadczenie z rządowego programu 500 plus, które uzależnione jest od progów dochodowych. Resort rodziny i pracy uspokaja, że aktualne świadczenia będą dalej przysługiwały, a w ciągu pierwszych miesięcy 2019 r. progi dochodowe mają być podniesione tak, by nadążyły za wzrostem najniższych pensji.

Z Nowym Rokiem weszło w życie rozporządzenie rady Ministrów z 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. Głosi ono, że:

  • Od dnia 1 stycznia 2019 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 2250 zł (ok. 1634 zł netto);

  • Od dnia 1 stycznia 2019 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 14,70 zł.

Wynagrodzenie brutto to płaca całkowita, przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Po tych potrąceniach, osoby które otrzymują wynagrodzenie minimalne, mogą spodziewać się wypłaty w wysokości około 1634 zł "na rękę". Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi ok. 1,5 mln osób, czyli 13 proc. ogółu liczby pracowników najemnych w przeliczeniu na pełne etaty.

Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia. W świetle projektowanych przepisów do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Przed tym dniem do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Resort rodziny i pracy poinformował również, że podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego. Jednak w dalszej perspektywie konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego jeszcze w 2019 r. "Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby ("500 plus" – red.) było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 r." - wyjaśniła minister Elżbieta Rafalska.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.