Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Piramidy na reklamach

PIRAMIDYNAREKLAMACHCznF

"Kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku" – przestrzegł w specjalnym komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Marek Niechciał. UOKiK prosi też, by konsumenci uważali, gdy ktoś zapewnia o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, ogólnie lub niezrozumiale przedstawiając sposób swojego działania, a unika odpowiedzi na konkretne pytania w celu wyjaśnienia wątpliwości.

UOKiK  postawił kolejnym firmom zarzut promowania systemów typu piramida finansowa. Urząd podejrzewa, że firmy promujące systemy Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin mogły wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam.

W komunikacie Urzędu wyjaśniono: "Alternet ze Stanów Zjednoczonych promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa".

Z kolei Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zachwala system Omega: "Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 euro. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu".

Natomiast M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych propaguje system Team-Coin: "Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji".

Na koniec firmy M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych opracowały system Hybryd Cykler: "Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników".

Generalnie, zdaniem UOKiK, ostrożność powinny budzić hasła reklamowe, jak "odmień swoje życie" czy "zarób pieniądze bez wysiłku". Warto też uważać na oferowane kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa oraz wtedy, jak firma odsyła na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest w budowie, a także, gdy kieruje nas na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim, a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju. Ponadto trzeba uważać na firmy, które wskazują, że "istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób, ale nie podają źródeł finansowania sytemu lub przedstawiają je bardzo ogólnie". Przede wszystkim jednak nie należy angażować swoich pieniędzy w takie niejasne przedsięwzięcia. Zwłaszcza zaś zadłużać się (poprzez pożyczki prywatne lub w instytucjach finansowych), by inwestować w różne „cudowne” systemy zarabiania.

UOKiK radzi, by oszustwo zgłosić organom ścigania - policji lub prokuraturze. Za promowanie systemów typu piramida w Polsce grozi kara do 10 proc. obrotów.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.