Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pierwsze 500+ po nowemu

RUSZYLONOWE500CznF

Już pierwszego dnia obowiązywania rozszerzonego programu 500+ zostały dokonane pierwsze wypłaty świadczenia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa przed południem 1 lipca 2019 r. poinformowała, że wypłacono pierwsze pieniądze w nowej odsłonie programu "Rodzina 500 plus" w dolnośląskiej gminie Kowary. W pierwszym dniu funkcjonowania rozszerzonego programu do południa wpłynęło niemal ćwierć miliona wniosków o to świadczenie. Rozpoczęło się też przyjmowanie wniosków o wyprawkę szkolną.

Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny. Każdy, kto chce złożyć wniosek przez Internet, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Tą samą drogą online można także od 1 lipca złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu "Dobry start". Świadczenie to przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Wnioski w formie papierowej można składać od 1 sierpnia.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec–wrzesień świadczenie 500+ zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września będzie oznaczać przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania za poprzednie miesiące. Do tej pory świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Teraz kryterium dochodowe znika. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Po rozszerzeniu programu Rodzina 500 plus będzie mogło skorzystać z niego 6,8 mln dzieci. Wcześniej korzystało ponad 3,6 mln dzieci.

Resort rodziny i pracy zachęca do składania wniosków jak najszybciej - im szybciej rodzic złoży wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na jego konto. Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W roku 2019 program "Rodzina 500 plus" będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.