Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pieniądze na wakacje

PIENIADZENAWAKCJECznF

Jakim narzędziem finansowym wspomóc się, jeśli zebrane oszczędności nie pozwalają na realizację upragnionej wyprawy wakacyjnej? Czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji zaciągnięcie kredytu, czy skorzystanie z karty kredytowej?

Myśląc o sposobach na pozyskanie dodatkowej gotówki, najpewniej pierwszym rozwiązaniem, jakie przyjdzie nam do głowy będzie pożyczka gotówkowa, np. oferowana w Kasie Stefczyka Lekka Pożyczka o wartości 5.000 zł.

Kredyt na wakacje 

Zaletą wyboru opcji skorzystania z kredytu jest to, że w jego przypadku liczyć możemy na relatywnie wyższą kwotę, jaka zostanie nam udostępniona, a także możliwy do uzyskania długi okres spłaty. Ten z kolei przełoży się na redukcję wysokości comiesięcznej raty, która nie będzie przez to specjalnie uciążliwa. Do minusów finansowania wakacji za pomocą kredytu zaliczyć należy za to sam koszt udostępnienia nam środków, który będzie tym większy, im dłuższy okres spłaty wybierzemy.

Ciekawą, choć nadal niespecjalnie rozpowszechnioną alternatywą jest zakup wakacyjnej wycieczki na raty „zero procent”. Co ważne jednak, każdorazowo przed skorzystaniem z tego typu oferty należy upewnić się, ile zobowiązanie faktycznie będzie nas kosztowało. Hasło „zero  procent” często wykorzystywane jest bowiem jedynie w celach reklamowo-marketingowych, przez co kredyt tego typu może okazać się faktycznie droższy od innych – alternatywnych ofert.

Karta na wakacje 

Zapłata za wakacyjny wyjazd kartą kredytową powiązana jest z dwoma głównymi korzyściami. Jest to z jednej strony brak konieczności dokonania ponownej analizy naszej zdolności finansowej – kredyt został nam bowiem przyznany już wcześniej. Drugą korzyścią jest możliwość zastosowania obciążenia zwrotnego, które pozwala na odzyskanie naszych pieniędzy nawet w przypadku wystąpienia trudności finansowych biura podróży, w tym np. także jego bankructwa. 

Zapłata kartą będzie także korzystna, jeśli np. tuż po zakupie wycieczki spodziewamy się wpływu większej gotówki. Pozwoli to na spłatę pożyczki w okresie bezodsetkowym, więc realizacja całej operacji nie będzie powiązana z  obciążeniem nas jakimikolwiek kosztami.

Ostatecznie jednak, o niebo korzystniejsze od wykorzystania karty, lub kredytu będzie wcześniejsze oszczędzanie na upragniony wyjazd. Zamiast zapożyczać się na wakacje, lepiej jest pomyśleć o nich  dużo wcześniej – regularne odkładanie nawet najmniejszych kwot wygenerować może naprawdę spory kapitał. 

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.