Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Owoce najdroższe na Zachodzie

OWOCEUOKIKKONTROLACznF

Ceny niektórych owoców są na Podkarpaciu trzykrotnie niższe od przeciętnych na Pomorzu Zachodnim. To wniosek z pierwszej analizy cen na rynku owoców i warzyw przeprowadzonych przez Inspekcje Handlową (IH) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urząd postawił zarzuty przetwórcy owoców, podejrzanemu o wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec sadowników. Generalnie sprawdzane są przyczyny niskich stawek dla rolników w skupach i jednocześnie wysokich cen dla konsumentów w sklepie, czy na bazarze.

"Chcemy ustalić, na którym etapie sprzedaży dochodzi do podniesienia ceny" – wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał. Urząd w swoim komunikacie podal, że istnieją poważne różnice w cenach detalicznych między Polską wschodnią a zachodnią. Np. konsumenci z Podkarpacia latem 2018 r. płacili 10,50 zł za kilogram malin, który w tym samym czasie kosztował 3 razy więcej w województwie zachodniopomorskim. IH przebadała prawie 1600 placówek, sprawdzając ceny owoców. Były to maliny, porzeczki czerwone i czarne, jabłka, wiśnie oraz borówki. Z danych wynika, że średnie ceny wiśni najwyższe były w Pomorskiem – 6,44 zł (przy czym najwyższa cena to 9,09 zł), a najniższe w Lubelskiem – 3,80 zł (najniższa w tym województwie - 3,11 zł). Średnie ceny jabłek wahające się między 3,68 a 3,87 zł za kilogram utrzymują się w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Najdroższe jabłka są w Pomorskiem i Opolskiem – 4,61 zł to średnia cena za kilogram.

Jednym z pierwszych efektów kontroli było wszczęcie przez UOKiK postępowania przeciwko spółce T.B. Fruit Polska. Jest to jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Spółka osiągnęła w ubiegłym roku obrót przekraczający sto milionów złotych. Przetwarza również wiśnie, maliny, aronię, truskawki oraz czarną porzeczkę. Urząd podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec dostawców. "Z naszych informacji wynika, że spółka nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Choć w umowach zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, to w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Zwłoka wynosi nawet do 200 dni" – stwierdził prezes UOKiK. Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy wskazuje, że spółka wydłuża terminy płatności wobec wielu dostawców, co potwierdza zarzuty Urzędu, że jest to praktyka nagminna. Dla rolników brak zapłaty w ustalonym terminie może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty finansowe, dla spółki jest darmową formą kredytowania działalności. Prezes UOKiK podejrzewa istotne naruszenie interesów dostawców owoców. Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Jabłeczny bum

UOKiK jesienią 2018 r. postanowił szczególnie przyjrzeć się produkcji jabłek. Prognoza zakłada bowiem obfite zbiory. Produkcja owoców w Polsce w latach 2011-2016 wzrosła o 36 proc. - do 4,6 mln ton, właśnie głównie w wyniku urodzaju jabłek. Inspektorzy na bieżąco mają kontrolować przedsiębiorców działających na poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw. Badane będzie również funkcjonowanie rynku pod kątem ewentualnych naruszeń ustawy o przewadze kontraktowej. Zadaniem naczelnym jest zmniejszenie różnic między cenami, które za swoje plony otrzymują rolnicy, a kwotami, które muszą płacić klienci w sklepach.

Dobrą informacją po wstępnej analizie działań IH i UOKiK jest to, że inspektorzy nie mieli większych zastrzeżeń do oznakowania warzyw krajem pochodzenia „Polska”. Ich jakość również nie wzbudziła wątpliwości. Sprzedawcy i producenci nie wprowadzali w błąd.

Dla rolników

Każdy rolnik może zawiadomić UOKiK o nieprawidłowościach. Wystarczy skontaktować się z urzędem. Zawiadamiający zachowują swoją anonimowość. Sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi delegatura UOKiK w Bydgoszczy. Nadużycia można zgłaszać:

  • e-mailem: przewaga@uokik.gov.pl;

  • pisemnie pod adresem: Delegatura UOKiK w Bydgoszczy, ul. Długa 47, 85-034 Bydgoszcz;

  • telefonicznie: 22 55 60 500.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.