Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszustwo na pośrednika płatności

NAPOSREDNIKAPLATNOSCICznF

Na Facebooku ktoś podszywa się pod jedną z firm finansowych. Polskim użytkownikom tego portalu społecznościowego przedstawia ofertę atrakcyjnej pracy w charakterze „pośrednika płatności”. Chętnym proponuje podstawowe wynagrodzenie w wysokości 2 100 zł netto i dodatkowo 5 proc. wypłacane od każdego zleconego przelewu. “Pośrednik” ma jedynie wypłacać pieniądze w bankomacie lub w placówce, a następnie wpłacać gotówkę na poczcie na dane udostępnione przez zleceniodawcę. Operacja ta nosi znamiona prania pieniędzy.

Od kandydatów nie jest wymagane żadne doświadczenie zawodowe. Jedyny warunek, to posiadanie własnego konta w banku. Jednak przestępczość tego procederu jest o tyle uprawdopodobnione, że firma, która rzekomo miała dawać takie zatrudnienie, sama ostrzegła przed fałszywymi ofertami pracy. PayPro S.A., właściciel serwisu Przelewy24, oświadczył, że nie poszukuje takich “pośredników”. Strona prnews.pl ostrzegła, że przez konto mogą być transferowane pieniądze z nieznanych źródeł, by zostać “wyprane” poprzez ponowne wprowadzenie do obiegu za pomocą przelewów na poczcie. Jeśli więc nawet zarobimy dzięki takiej “posadzie”, to ryzykujemy współudział w przestępstwie prania brudnych pieniędzy.

To nie pierwszy przypadek, kiedy przestępcy szukają t.zw. “słupów”, czyli osób nieświadomie wplątanych w nielegalne przedsięwzięcie, a skuszonych zyskami. Gangi, wyłudzające np. podatek VAT, kuszą głównie ubogich i bezrobotnych. Proponują pomoc w założeniu i prowadzeniu zyskownej działalności gospodarczej, nierzadko na wysokich stanowiskach prezesów lub członków zarządów spółek prawa handlowego. W rzeczywistości chodzi im właśnie o znalezienie „słupów”, które pomogą w ukryciu śladów przestępstw.

Tymczasem należy pamiętać, że nie ma w legalnie prowadzonej działalności  gospodarczej pieniędzy za darmo. Oferty takich dochodów powinny od razu zaniepokoić każdego z nas. Wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów” bądź „pośredników”, grożą kary nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Bankomaty, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.