Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszustwa na PIT

PITOSZUSTWACznF

Przestępcy znowu próbowali podszyć się pod fiskusa, by oszukać podatników. Użyli najczęściej wykorzystywanej ostatnio przez nich technologii, czyli telefonii komórkowej. Porozsyłali wiadomości SMS, które wezwały do autoryzacji przelewem, złożonych już przez Internet, deklaracji PIT. Resort finansów przypomniał, że korzystanie z usługi Twój e-PIT oraz systemu e-Deklaracje jest bezpłatne. Ministerstwo ostrzegło podatników przed próbą wyłudzenia oraz powiadomiło Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Ministerstwo Finansów na swoje stronie www na początku maja 2019 r. oświadczyło: “Administracja skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS ws. autoryzacji przelewem złożonych elektronicznie PIT-ów. Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości SMS, które trafiają do podatników i nawołują do autoryzacji płatnym przelewem PIT-ów złożonych przez internet. Nadawca grozi w nich również grzywną za niezłożenie podpisu. Wiadomości są próbą wyłudzenia. Usługi resortu finansów Twój e-PIT oraz e-Deklaracje do składania zeznań drogą elektroniczną są bezpłatne”.

Resort finansów poinformował też, że zgłosił proceder do ABW oraz zaapelował o ostrożność. Oszuści nie dość, że podszywają się pod instytucję państwa, to jeszcze grożą podatnikom bezprawnymi grzywnami za niezłożenie podpisu, żądając opłacenia przelewem “autoryzacji” złożonych w Sieci PIT-ów. 

To kolejne w 2019 r. ostrzeżenie przed oszustami, podszywającymi się pod fiskusa. Wcześniej ministerstwo finansów ostrzegło przed fałszywymi stronami do składania deklaracji e-PIT. Resort złożył doniesienie do prokuratury w sprawie strony wizualnie podobnej do Twój e-PIT. Właściwy adres jest tylko jeden: podatki.gov.pl – przypomniało ministerstwo. Korzystanie z innych stron www może spowodować przejęcie naszych danych przez nieupoważnione osoby - być może przestępców. Ponadto grozi zainfekowaniem komputera przez wirusy, które będą wykradały dane, przejmowały kontrolę nad maszyną lub ją unieruchomią.

Co roku w okresie składania zeznań podatkowych cyberprzestępcy starają się podszywać pod służby skarbowe. W marcu 2018 r. resort finansów ostrzegał przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości podszywał się pod pracownika Izby Administracji Skarbowej. Informował o kontroli przeprowadzonej przez fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie" w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017. Resort przestrzegał wówczas, żeby nie otwierać wiadomości, ani załącznika oraz nie odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik mógł bowiem zawierać zainfekowany plik.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.