Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszuści podszywają się pod PZU

WIRUSYWPZUCznF

Coraz więcej osób otrzymuje na swoją pocztę elektroniczną e-maile rzekomo pochodzące od PZU zatytułowane „Windykacja PZU – zaległa płatność”. Kliknięcie w link zawarty w takim e-mailu lub otwarcie załącznika grozi zawirusowaniem komputera, mimo zainstalowanego programu antywirusowego.

PZU na swojej stronie internetowej umieściło komunikat ostrzegający przed tym procederem: „W Internecie trwa rozsyłanie wiadomości spamu podszywających się pod PZU. W wiadomościach zawarta jest informacja o rzekomej zaległej płatności na rzecz PZU. Mail ma na celu zachęcenie do kliknięcia w link prowadzący do rzekomej faktury. Pobranie i uruchomienie pliku kończy się infekcją komputera złośliwym oprogramowaniem. Pragniemy poinformować, że PZU nie ma żadnego związku z tą korespondencją. Nie została ona wysłana z naszych serwerów ani na nasze zlecenie. Jednocześnie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w celu zablokowania dalszego podszywania się pod PZU i działania na szkodę klientów i naszej marki.”

Złośliwe oprogramowanie

- to wspólne określenie dla wirusów, trojanów, robaków internetowych czy oprogramowania szyfrującego. To programy komputerowe napisane po to, żeby cyberprzestępcy mogli przejąć kontrolę nad Twoim komputerem. Jaką korzyść mają z tego przestępcy internetowi? Uzyskują w ten sposób dostęp do danych z Twojego komputera, np. do haseł, których używasz do logowania się. Mogą śledzić na jakie strony www zaglądasz, co na nich robisz, mogą sprawdzać Twoją korespondencję. Mogą kraść pliki z Twojego komputera albo uniemożliwić dostęp do Twoich plików – za odzyskanie dostępu cyberprzestępcy każą sobie płacić. Mogą wykraść dane osobowe i na ich podstawie wziąć kredyt na Twoje nazwisko. Mogą też użyć Twojego komputera do dalszego rozsiewania złośliwego oprogramowania np. przy pomocy Twojej poczty elektronicznej czy Twoich kont na portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że problem dotyczy wszystkich urządzeń za pomocą których korzystamy z Internetu czyli również np. smartfonów czy tabletów.

Jak się chronić przed cyberprzestępcami?

Przede wszystkim zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe, jednak to nie załatwi całego problemu, bo trwa nieustanny wyścig między udoskonalaniem metod działania przez cyberprzestępców i twórców antywirusów. Dlatego trzeba dbać, by program antywirusowy był stale uaktualniany, a poza tym:

  • Zawsze skanuj wiadomości i załączniki programem antywirusowym;
  • Jeśli e-mail wydaje Ci się podejrzany – nie pobieraj i nie otwieraj załączników bo mogą zawierać wirusy, nie klikaj w odnośniki i całość wyrzuć do kosza.

E-mail jest podejrzany: 

  • Jeśli nie jest poprawny językowo i wydaje się przetłumaczony automatycznym translatorem lub jeśli wiadomość wygląda dziwnie (np. jest w obcym języku);
  • Jeśli został przysłany z firmy, z której usług nie korzystasz;
  • Nawet jeśli e-mail przyszedł rzekomo z firmy, w której usług korzystasz, ale zawiera żądanie podania Twoich danych (np. PESEL-u albo hasła do konta) – zweryfikuj nadawcę telefonicznie.
(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.