Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszuści i dobry start

OSZUSCIDOBRYSTARTCznF

Osoby, ubiegające się o 300 zł wyprawki na każde dziecko uczące się, dostaną informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Ministerstwo rodziny w specjalnym komunikacie poinformowało, że w takich e-mailach nie będzie żądało podania numeru konta czy rachunku w celu dokonania przelewu świadczenia. Niestety, oszuści mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając e-maile z linkiem czy prośbą o podanie numeru konta albo kliknięcia w link, który może zawierać program wirusowy.

Na formę e-maila trzeba uważać tym bardziej, że w przypadku podania przez nas niewłaściwego adresu elektronicznego we wniosku o przyznanie świadczenia będziemy mogli odebrać taką decyzję w tradycyjnej formie papierowej w odpowiednim urzędzie. Co równie ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Warto mieć świadomość, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. Instytucja gminna lub powiatowa, realizująca świadczenie dobry start, nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się też prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link.

Świadczenie bez decyzji "na papierze"

1 lipca 2018 r. ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. O przyznaniu świadczenia gmina lub powiat powiadomi rodzinę e-mailem.

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia dobry start zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnych. Będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych pieniędzy.

Jako że procedury ograniczyliśmy do absolutnego minimum, świadczenie dobry start jest na wyciągnięcie ręki. Wniosek złożymy online, a świadczenie będzie przyznawane bez wydawania decyzji administracyjnej” – podkreśliła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.