Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszuści coraz bezczelniejsi w Sieci

OSZUSCIWSIECICznF

Największe zagrożenia w Sieci to różnego rodzaju oszustwa związane z zakupem towarów po atrakcyjnych cenach – przestrzegają policjanci. Ludzie decydują się na zakup towarów przez Internet i nigdy tego towaru nie otrzymują, tracąc przy tym swoje pieniądze.

Cyberprzestępcy wykorzystują także Internet jako źródło zbierania informacji o potencjalnych celach ataków. Korzystają z różnego rodzaju portali społecznościowych. Tam gdzie bardzo pochopnie umieszczamy informacje o swoim statusie majątkowym, zdjęcia domów, samochodów itp.. Współpracujący z policjantami specjaliści podkreślają, że zwłaszcza młodzi ludzie bardzo często czują się zbyt bezpiecznie w Sieci i zapominają o tym, że pewnych rzeczy nie powinni tam robić. Jeżeli poinformują o jakichś intymnych sprawach np. o relacji do drugiej osoby, pokażą zdjęcia, to mogą być później szantażowani.

Nie odsłaniać się bez namysłu

Jednak również dorośli powinni wstrzymywać się z samochwalstwem na Facebooku, bo odkrywają się przed przestępcami, którzy w oparciu o takie informacje mogą dokładniej zaplanować włamania czy kradzieże, albo zacząć szantażowanie wybranych osób.

Popularna metodą internetowych przestępców jest również wyłudzanie danych poprzez specjalnie przygotowane maile, proszące o podanie danych osobowych. Należy unikać odpowiadania na wszelkie tego typu zapytania w Sieci, również na nieznanych i po raz pierwszy odwiedzanych stronach www, które pod pozorem rejestrowania się na nich wymagają ujawnienia naszych danych.

Systemy i sieci bardziej zagrożone

Z ostatniego raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat bezpieczeństwa wynika, że wzrosła liczba ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne. Systematycznie rośnie także zagrożenie cyberprzestępczością, szczególnie jeśli chodzi o przestępczość związaną z pedofilią. Liczba wszczętych przez policję postępowań dotyczących ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne wzrosła z 27 w 2014 r. do 52 w 2015 r., a także liczba udostępnianych urządzeń, programów lub danych służących popełnieniu przestępstw z 47 w 2014 r. do 58 w 2015 r.. Spadła zaś liczba ataków na zasoby lub urządzenia informatyczne instytucji państwowych lub samorządowych - z 9 w 2014 r. do 4 w 2015 r..

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.