Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszuści abonamentowi

OSZUSCIABNAMENTOWICznF

Poczta Polska we wrześniu 1016 r. wydała specjalny komunikat: Otrzymujemy informacje od klientów w sprawie fałszywej korespondencji z wezwaniem do zapłaty od Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji. Ostrzegamy - taki podmiot nie istnieje. Jeśli otrzymasz podobny list, zignoruj go i nie dokonuj wpłaty na wskazane w nim konto.

Od 5 września konsultanci obsługujący infolinię RTV w Poczcie Polskiej zaczęli otrzymywać od abonentów informacje, że Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji przy ulicy Świętokrzyskiej 30, 00-116 Warszawa wystosował pisma wraz z formularzami wpłat na określony rachunek, wzywające do zapłaty 194,75 zł.

Pocztowcy sprawdzili nadawcę tych pism i ustalili, że podana w piśmie strona internetowa oraz podmiot o nazwie Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji - nie istnieją. Poczta podała też numer infolinii telefonicznej (+48) 43 842 06 06, pod którym można wyjaśniać wszelkie wątpliwości związane z opłatami abonamentowymi.

Jak widać poniżej, oszuści fachowo przygotowali fałszywy dokument wezwania do zapłaty:

OSZUSCIABONAMENTOBRAZ

Przestępcy powołują się m.in. na Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.

To kolejne oszustwo związane z opłatą radiowo-telewizyjną. Fałszywe listy z poleceniem zapłaty zaległego abonamentu pojawiły się również w latach 2014 i 2015. Przestępcy aktywizują się po każdorazwoych zapowiedziach rządu o wprowadzeniu działań zwiększających pobór abonamentu.

Upoważniona co poboru tych opłat jest wyłącznie Poczta Polska. która prowadzi rejestrację odbiorników oraz zbiera abonament RTV.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.