Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszukani na wirtualne pensjonaty

PENSJONATOWIOSZUSCICznF

Policja w regionach turystycznych odnotowuje nasilanie się oszustw na tzw. wirtualne pensjonaty. Szczególnie w atrakcyjnych miejscowościach górskich przed świętami lub feriami pojawiają się ogłoszenia o atrakcyjnych miejscach noclegowych w kwaterach prywatnych czy pensjonatach lub hotelach. Wśród ofert zamieszczanych w Internecie są takie, które wymagają przedpłat, by mieć pewność rezerwacji.

W tym roku z ostrzeżeniami wystąpiła policja w Zakopanem. Zaapelowała do turystów o szczególną rozwagę przy wpłacaniu zaliczek na rezerwacje. Ta praktyka staje się bowiem okazją do wyłudzeń. Proceder polega na tym, że na zagranicznych serwerach, najczęściej niemieckich bądź amerykańskich, tworzona jest fikcyjna oferta wynajmu pokojów. Klientów kuszą piękne zdjęcia np. z alpejskich kurortów. Od tak zwabionych turystów oszuści żądają zaliczek od 500 do 750 zł. Wpłaty zbierają na konta bankowe, które zakładają na podstawione osoby, tzw. słupy. Oczywiście po przyjechaniu na miejsce wymarzonego wypoczynku okazuje się, że żadnej kwatery nie mamy zarezerwowanej, a osoby którym wpłaciliśmy pieniądze są nieosiągalne.

Jak nie dać się „pensjonatowym” oszustom?

Przede wszystkim należy uważać na podejrzanie atrakcyjne ceny. Ważne również, by ogłoszenie internetowe zawierało dokładny adres, nazwisko właściciela, numer konta bankowego i numer telefonu, najlepiej stacjonarnego. Wrzucamy nazwę obiektu (pensjonatu, hotelu, czy agroturystyki) w wyszukiwarkę i weryfikujemy dane, m.in. numer telefonu stacjonarnego, pod który obowiązkowo dzwonimy - zanim jeszcze wpłacimy zaliczkę.  

Poza tym pensjonat, kwatera agroturystyczna, a na pewno hotel, to działalność gospodarcza. Możemy sprawdzić czy działa legalnie w centralnej ewidencji działalności gospodarczej w zakładce „Znajdź przedsiębiorcę”: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx.

Samorządy niektórych znanych kurortów na swoich stronach internetowych wprowadzają serwisy umożliwiające sprawdzenie wiarygodności kwater. Tak jest w Zakopanem, które na swojej stronie internetowej uruchomiło serwis „Sprawdź kwaterę”. Legalnie działające zakopiańskie obiekty hotelarskie, pensjonaty czy kwatery prywatne są wpisane do miejskiej ewidencji i posiadają licencje udzielane przez Urząd Miasta. Na elewacji takiego obiektu znajduje się tabliczka z herbem miasta i numerem licencji. Inna popularna miejscowość zimowa – Karpacz – ma na swojej stronie www zakładkę „Baza noclegowa”, gdzie także można zweryfikować prawdziwość oferty, którą znaleźliśmy w Sieci. Podobne rozwiązanie zastosowała też beskidzka Wisła.

Z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina, że każdy polski hotel i pensjonat powinien mieć określone - rodzaj i kategorię obiektu. Koniecznie więc przed wyjazdem warto zwrócić się do organizatora imprezy lub bezpośrednio do przedsiębiorcy wynajmującego pokoje z prośbą o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii.

Z pytaniami o wiarygodność ofert możemy również kierować się do:

Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego http://www.ighp.pl/  

czy

Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej http://pftw.pl/

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.